Polska na tydzień – Przewodnik – Śląskie na tydzień

Śląskie na tydzień

Konsekwencja i upór w dążeniu do celu to coś co nieskromnie mogę sobie przypisać. Rozpoczety w 2020 roku cykl, trochę z przypadku, Polska na tydzień doczekał się kolejnego odcinka po Lubelskim oraz Warmińsko-Mazurskim. Z początkiem wrzesnia 2022 wyruszyliśmy w planowaną wycieczkę, której pierwsze pomysły świtały już z początkiem roku. Warto też wspomnieć o okolicznościach – działania wojenne za wschodnią granicą i setki tysięcy uchodźców sprawiały, że nie do końca chciałem jeszcze się pakować na wschodnie rubieże kraju. Północ była w zeszłym roku stąd wybór padł na Śląskie.

Śląskie czyli Śląsk? To nie takie proste…

I tutaj warto zatrzymać się nad nazwą województwa. Może to przez bliskość do Wrocławia i regularnośc wizyt w górach tamtego rejonu, ale Dolnośląskie odczuwam jako coś bliskiego, wręcz zaraz obok. Całkowicie inaczej postrzegam Górny Śląsk. A już pojęcia nie miałem o tym jakie zawiłości są przez Zagłębie czy Małopolskę. Bo tak to bywa, że administracja nie zawsze godzi się z historią i tak w województwie śląskim natkniemy się na różne krainy historyczne i będzie to podkreślane przez wiele osób, które będą dopytywać jak do nich trafiliście. Wprawdzie ja pełnię wiedzy nabyłem już po wycieczce to poniżej macie krótki akapit o tym aspekcie wycieczki.

Śląsk to naprawdę spory obszar od Katowic do Zielonej Góry przez Wrocław. Pomimo położenia Wrocławia bardziej na północ, zachodnie rubieże tego rejonu nazywane są Dolnym Śląskim, a obszar, który odwiedziliśmy czyli Katowice i okolice to Górny Śląsk. Ale Górny Śląsk graniczy z Małopolską. A w skład Małopolski z zestawu położonego w województwie śląskim mamy Częstochowę, Zagłębie Dąbrowskie (od Dąbrowy Górniczej) oraz Żywiecczyzna (okolice Żywca). To sprawia, że jeśli powiecie komuś, że zwiedzacie Śląsk i zaczniecie wymieniać te rejony to możecie zostać uznani za turystycznych ignorantów. Koniecznie miejcie to na uwadze podczas Waszej wycieczki!

Plan na przewodnik

Jaki jest plan na ten przewodnik? Trochę inny niż w zeszłym roku. Przede wszystkim w podróży spędziliśmy łącznie 11 dni, by zwiedzić jeszcze więcej i zebrać dla Was jeszcze szerszy obraz rejonu. Nie wszystkie obiekty okazały się być warte odwiedzin, niektóre można określić mianem przereklamowanych, a za to inne są nieodkrytymi perłami turystyki. Najpierw więc wpadnie 10 postów dziennych, po jednym w każdym kolejnym dniu, bo górski dwudniowy wypoczynek w Szczyrku spokojnie można zebrać do jednego posta. Znajdziecie tam opisy i oceny każdej z atrakcji w której mieliśmy przyjemnośc (większą bądź mniejszą) odwiedzić. Na koniec jednak wpadnie post prezentujący zalecany plan wycieczki – bez atrakcji, których nie warto odwiedzić i jak zawsze u mnie dobrze dobrane pod kątem logistycznym. Wszystko po to, by nie jeździć za dużo tracąc w aucie czas, który powinniśmy poświęcić na szukanie unikalnych detali odwiedzanych miejsc. Oraz oczywiście zaoszczędzić na paliwie w tych inflacyjnych czasach.

  1. Częstochowa i okolice – nie tylko Jasna Góra!
  2. Tarnowskie Góry – znane przez Termy, a warto je znać od innej strony!
  3. Katowice – Pierwsze wrażenie podczas długiej przechadzki po mieścieGdzie zjeść w Katowicach?
  4. Muzeum Powstań Śląskich i Gliwice
  5. Luiza, Guido i Park Śląski – co najbardziej nas zaciekawiło?
  6. Muzeum hutnictwa w Chorzowie, Historii Katowic oraz Śląskie – co w nich znajdziecie?
  7. Dąbrowa Górnicza, Zamek Będzin i droga do Szczyrku
  8. Góry to też śląskie! Szczyrk i okolice na 2 dni
  9. Wisła, Cieszyn i Żory – czy to dużo na jeden dzień?
  10. Ostatni dzień czyli Juliusz, Ignacy i zamkowe ruiny

Propozycja wyjazdu dla Was na 7-9 dni: Śląskie 2022 – Plan na cały tydzień po śląskim!

Koszty

Wzrost cen odbił się też na kosztach wycieczki, ale trzeba również zauważyć, że śląskie to jednak obszar skupiający się na turystyce przemysłowej. Hale, budynki, urządzenia wymagają kosztów znacznie większych niż turystyka przyrodnicza. Warto jednak zauważyć, że będąc dobrym logistykiem można skorzystać z darmowych wejść w określone dni. Oczywiście tak kwestia również będzie uwzględniona w planie, który Wam zaproponuję na koniec.

Poniższe koszty oczywiście dotyczą dwóch dorosłych osób.

Kategoria Suma
Nocleg -1 912,47 zł
Obiadokolacje -878,40 zł
Muzea -558,00 zł
Paliwo -472,04 zł
Śniadania -344,96 zł
Zakupy codzienne -176,01 zł
Kawiarnia -173,69 zł
Puby -127,00 zł
Suma końcowa -4 642,57 zł

Podsumowanie

Na śląskim spędzieliśmy 11 dni. Nie wszystkie atrakcje okazała się być warte odwiedzin, ale bez wątpienia odkryliśmy kolejny kawałek Polski. Niezwykle ciekawego, pełnego stereotypów, różnych krain historycznych i zaszłości. Dość zróżnicowanego, ale oferującego naprawdę sporo. I wiecie co? Pomimo spędzenia tam blisko dwóch tygodni wiem, że będę tam musiał wrócić. A pamiętajcie, że Jura Krakowsko-Częstochowa była odwiedzana osobno (TUTAJ i TUTAJ)! To niejako powierdza, że województwo śląskie to naprawdę kopalnia atrakcji turystycznych i warto mieć ten rejon w planach wyjazdowych nie tylko na raz.