Śląskie 2022 – Plan na cały tydzień po śląskim!

Część serii: Polska na tydzień – Przewodnik – Śląskie na tydzień.

Po podsumowaniu wszystkich atrakcji pora przejść do tego co finalnie by Wam polecił. Dzień po dniu, atrakcja po atrakcji. Lista może wydawać się długa, ale spokojnie – takie zestawy na każdy dzień nie zajmą Was całych dni i spokojnie będzie czas na jedzenie, odpoczynek czy popołudniową drzemkę.

Sobota – Częstochowa

Zaczynamy od Częstochowy. Kilka godzin zajmie Wam dojazd z wielkopolskiego, ale koniecznie wpadnijcie na Jasną Górę oraz przespacerujcie się Alejami NMP. Dla chętnych Muzeum Górnictwa Rud Żelaza oraz Stary Ratusz (w cenie wspólnego biletu). Nocleg zaplanujcie w Częstochowie.

Częstochowa Kolaż

Niedziela – Tarnowskie Góry

Nieco ponad godzina w aucie. Zajrzyjcie do Parku Świerklaniec oraz Kopalni Srebra. Poza tym możecie skorzystać z rekreacji na termach. Dajcie też sobie szansę na krótki spacer – zwłaszcza zatrzymajcie się na moment na Rynku. Nocleg w Tarnowskich Górach.

Tarnowskie Góry Kolaż

Poniedziałek – Gliwice, Luiza i Guido

Zarezerwujcie zawczasu bilety przez internet do Kopalni Guido. W poniedziałek to jedna z niewielu czynnych atrakcji. Jadąc od strony Tarnowskich Gór zatrzymajcie się jeszcze przy gliwickiej radiostacji i wpadnijcie do centrum Gliwic – dajcie sobie czas na spacer. Poza tym odwiedźcie Sztolnię Królowa Luiza (ale nie Strefę Carnall, bo ta w poniedziałki jest zamknięta). Nocleg najlepiej w Katowicach. Jeśli jeszcze by Wam było mało możecie odwiedzić Park Śląski (domyślnie w planie we wtorek).

Gliwice i Guido Kolaż

Wtorek – Katowice

Dzień darmowych muzeów. Przede wszystkim to dzień który spędzicie właśnie w Katowicach. Muzem Historii Katowic, Muzeum Śląskie zwiedzicie za darmo w ten dzień, a do tego zobaczycie Spodek, budynek Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Zajrzycie też na pewno na Mariacką, ale nie zapomnijcie o modernistycznych Katowicach, które warto zobaczyć wieczorem. Choć tę ostatnią cześć możecie przełożyć również na jutro. Nocleg w Katowicach.

Katowickie Muzea Kolaż

Środa – Park Śląski i okolice

Na ten dzień mamy Park Śląski i okolice. Zacznijcie od Muzeum Powstań Śląskich, a następnie udajcie się do Muzeum Hutnictwa w Chorzowie. Potem już czekają Was długie spacery w Parku Śląskim. Albo możecie wrócić do Katowic poznać ich modernistyczną część jeśli wczoraj nie byliście. Nocleg w Katowicach, ale nazajutrze nie zwlekajcie z pobudką!

UWAGA: Po mojej wizycie w Zabrzu otwarto wieżę ciśnień w Zabrzu gdzie możecie zobaczyć interkatywną wystawę „Carboneum”. Podejmuje ona temat ogólnie o roli węgla jako pierwiastka w przyrodzie!

Muzeum Powstań i Hutnictwa w Chorzowie Kolaż

Czwartek i Piątek – czas na góry

Dość już miasta. Wyruszcie rano, by dotrzeć do Szczyrku lub Wisły i mieć szansę na górski spacer jeszcze tego samego dnia. Ewentualnie możecie najpierw odwiedzić Żywiec i Górę Żar, a góry z Wisły/Szczyrku zostawić na piątek. Gdybyście nocowali w Wiśle możecie również odwiedzić skocznię Malinka.

Żywiec i Szczyrk Kolaż

Sobota – polsko-czeski Cieszyn i Muzeum Ognia w Żorach

Tego dnia zaplanujcie sobie wizytę w Cieszynie. Zobaczcie jak wygląda polska strona, zobaczcie jak wygląda część czeska. Nigdzie się nie spieszycie. Po drodze do Rybnika (tam nocujemy) wpadnijcie do Muzeum Ognia w Żorach. W samym Rybniku macie odpoczynek, chociaż możecie odwiedzić Edukatorium Juliusz (domyślnie w planie na jutro).

Cieszyn i Muzeum Ognia Kolaż

Niedziela

Dzień powrotu. Jeśli wczoraj nie byliście to sprawdźcie koniecznie Edukatorium Juliusz gdzie poznacie tajniki współczesnej medycyny. Potem wybierzcie się do Zabytkowej Kopalni Ignacy gdzie zobaczycie industrialną wystawę wraz ze stuletniami maszynami parowymi. Dla chętnych można jeszcze odwiedzić Pałace w Tworkowie lub Sławikowie i czeka Was podróż do Wielkopolski!

Kopalnia Ignacy Kolaż

Podsumowanie

Przez taki tydzień w śląskim zobaczycie najlepsze atrakcje. Pomimo faktu, że codziennie coś jest, każdego dnia będziecie mieli kilka godzin dla siebie. Wtedy możecie poszukać dodatkowych atrakcji bądź spróbować dać szanse wszystkim tym, które odrzuciłem, a które konsekwetnie opisywałem w poprzednich wpisach. A może czasem warto po prostu odpocząć? Poczytać czy wziąć pusta kartkę i zapisać swoje przemyślenia? Na takie rzeczy też warto mieć czas w planie wycieczki. 🙂

Dodaj komentarz