Polska na tydzień – Przewodnik – Warmia i Mazury na tydzień

Sytuacja w pierwszej połowie 2021 roku niewiele się zmieniła względem zeszłego, w pełni pandemicznego. Co więcej wyjazd z zeszłego roku, który wpadł zamiast Portugalii czyli Lubelskie na tydzień okazał się być strzałem w dziesiątkę. Stąd prosta droga do wniosku, że i w tym, 2021 roku też postanowimy skupić się na wybranym województwie.

Które wybrać? Znowu wschód kraju? A może południe? Na przekór zamiłowaniu do gór postanowiliśmy zwiedzić północ i wybór padł na województwo warmińsko-mazurskie. Dodam, że nigdy nie wcześniej nie byłem na Mazurach. 9 dni. Blisko 1500 kilometrów autem. Co mnie zachwyciło na Warmii czym ona jest? Czym się różni od Mazur i dlaczego uczucia mam mieszane? Każdego dnia będę publikował po jednym poście z 9 w którym znajdzie się po jednym dniu wyjazdu. Zapraszam do odkrywania i bierzcie z tego śmiało dla siebie!

Co należy wiedzieć o Warmii i Mazurach?

Wojewdzótwo warmińsko-mazurskie składa się z dwóch krain – Warmii i Mazur. Różnica jest jednak taka, że Warmia jest krainą historyczną i pochodzi od jednego w pruskich plemion – Warmów. To również obszar w którym dominował katolicyzm – widoczne jest to chociażby w architekturze, małych obiektów sakralnych (np. przydróżne kapliczki) jest ponad 1000!

A co to Mazury zatem? To kraina geograficzna. Nazwa pochodzi o innego pruskiego plemienia, ale nie jest wystarczające to do uznania Mazur krainą historyczną. Poza tym dawna ludność tych rejonów wyznawała protestantyzm. Więcej o tych krainach jak i obszarach znajdziecie TUTAJ.

Generalnie zwiedzając tamte rejony nastawcie się na pruskie, krzyżackie historie gdzie Polska się przewijała, ale tak poważnie to przebieg czasu najlepiej przedstawieno dopiero w Muzeum w Elblągu z dnia ósmego (TUTAJ).

Poza tym polecam Wam aplikację Przewodnik Turystyczny WM.PL (iOS / Android). Może nie jest przesadnie rozbudowana, ale gdziekolwiek byście byli możecie uruchomić aplikację i rzucić okiem na listę najbliższych atrakcji.

Tymczasem pod względem atrakcji i komentarza mnie podręcznikowego – zaczynamy:

Plan wycieczki:

  1. Podróż do Olsztyna i pierwsze wrażenie
  2. Okolice Olsztyna
  3. Perełki Mazur czyli Mrągowo, Mikołajki i Giżycko
  4. Mazury i II wojna światowa – są bunkry i jest ….
  5. Gołdap czyli zdrowo i widokowo
  6. Lidzbark Warmiński – czy aby na pewno warto?
  7. Frombork – Miasto Kopernika
  8. Elbląg – jak odbudowano miasto w 50 lat?
  9. Kanał Elbląski i gratis po drodze u Pana Marka

Koszty

Wyszło drożej niż w zeszłym roku. Podróż dwóch osób ze zwiedzaniem kosztowała nas ok. 3600PLN. Śniadania w hotelach bądź samodzielne, obiadokolacje i do tego wieczorne knajpy zrobiły swoje. Widać też wyższe ceny właśnie za owe obiadokolacje.

Poniżej wklejam zestawienie kosztów, szczegółowe zestawienie kosztów zostanie opublikowane po ostatnim dniu.

Kategoria Suma
Muzea 507,00 zł
Nocleg 1 484,08 zł
Obiadokolacja 616,00 zł
Paliwo 445,18 zł
Przekąska 133,00 zł
Wieczorna knajpa 326,50 zł
Zakupy codzienne 129,66 zł
Suma końcowa 3 641,42 zł

Podsumowanie

9 dni na Warmii i Mazurach pozwoliło odkryć ten fragment Polski w znacznym stopniu.

Warmia – skojarzeń jest wiele po wycieczce. Klimatyczny Olsztyn, cudowny Frombork z Mikołajem Kopernikiem i zamki z czerwonej cegły.  Mazury za to dały się odkryć jako Kraina Jezior i na pewno warto odwiedzić ten rejon, ale… no właśnie. Ale Mazury wydają się być za bardzo nastawione na masową turystykę. Nie dalej jak w zeszły dłuższy weekend (tydzień po wycieczce) media donosiły o kilkugodzinnych korkach na Mazurach.

Obie krainy jednak łączy to, że oferuję wiele miejsc gdzie można odpocząć. Agroturystyki ukryte gdzieś pośród lasów to świetne miejsca na ładowanie baterii czy zwiedzanie pobliskich miejsc zamiast naszej objazdówki. Wiele lasów i szlaków rowerowych również pozytywnie zachęcają, by zostać w jednym miejscu na dłużej i odseparować się nieco od życia codziennego.

To sprawia właśnie, że ten rejon Polski jest tak różnorodny. I myślę, że dla każdego miejsce się znajdzie, kwestia tylko czy warto jechać tam w sezonie wysokim. Na to pytanie już musicie odpowiedzieć sobie sami.