Jeśli dotarliście już tutaj to brawo. Poznaliście dużą część lokalnych atrakcji i śmiało możecie uznać, że Poznań w większości został zwiedzony. Ale jeśli macie czas, siły to podrzucam jeszcze kilka propozycji, bardziej rozstrzelonych po mapie Poznania stąd trudniejszych do wpasowania w ramy tej weekendowej przygody – dlatego ich nie uwzględniłem.
- Stare ZOO (numer 18 na mapie)
- Spacer z Rynku zajmie 30min / autem 10min / komunikacją miejską bez problemu 10min do przystanku Zeylanda
Po pierwsze – Stare ZOO od paru lat ma status parku co sprawia, że wstęp jest darmowy. I choć nie ma tak bogatej oferty jak Nowe, to jako jedno z dwóch najstarszych w Polsce zasługuje na odwiedziny. Nawet jeśli nie reagujesz hurraoptymistycznie na zwierzaki, to jest miejsce, by usiąść i odpocząć po spacerze do celu, a jeśli jesteś z dziećmi to na pewno zainteresuje ich duży plac zabaw.
Szczegóły: http://mikroprzygoda.com/2018/08/07/stare-zoo-w-poznaniu/
- Palmiarnia Poznańska (numer 20 na mapie)
- Spacer z Rynku zajmie 45 minut / dojazd autem 12 minut / komunikacją miejską bez większych problemów na przystanek Plac Wilsona
Podobno największa w kraju i jedna z większych w Europie. Pozwala przejść się halami pełnymi cudacznych roślin z różnych zakątków świata, uczestniczyć w mini zabawie „Odkrywca poznańskiej palmiarni”, a także przespacerować się okolicznym Parkiem Wilson’a. Wejściówka 10PLN za bilet normalny + złotówka za szatnię.
Szczegóły: https://mikroprzygoda.com/2019/03/05/co-w-trawie-piszczy-palmiarnia-poznanska/
- Ogrody Botaniczne Uniwersytetu Adama Mickiewicza (numer 22 na mapie)
- Spacer z Rynku zajmie 60min / dojazd autem 15min / komunikacja miejska 15min do przystanku Ogrody
Otwarte dla zwiedzających od maja do października są miejscem edukacji uniwersyteckiej będącej jednocześnie publicznym parkiem, za parę lat będzie obchodził 100-lecie istnienia.
Szczegóły: https://mikroprzygoda.com/2019/04/23/ogrod-botaniczny-uam-w-poznaniu/
- Park Sołacki (numer 21 na mapie)
- Spacer z Rynku zajmie 45min / dojazd autem 12min / dojazd komunikacją miejską 10min do przystanku Nad Wierzbakiem
Park publiczny w angielskim stylu z wieloma mostkami. Częste i lubiane miejsce przez poznaniaków przez organizowanie cyklu Śniadań w Parku Sołackim jak i odpoczynku na ogólnodostępnych ławkach oraz trawnikach. Oddalony parę minut spaceru od poznańskiego jeziora Rusałka (dostaniecie się tam przejściem podziemnym).
Szczegóły: wkrótce
- Skoda AutoLAB (numer 23 – poza mapą)
- Dojazd autem 20min / Komunikacją miejską utrudnione na adres Głogowska 425
Laboratorium dla każdego, bo opowiada o samochodach – codziennych, wręcz nudnych wehikułach, które fizycznie mogą być wyzwaniem dla naszego ciała. Wizyta odpowiednia dla każdego uczestnika ruchu drogowego z naciskiem na użytkowników samochodów, by zobaczyć jak działa aktualna technika w autach, a także skorzystać z symulatora zderzenia oraz dachowania. Zdecydowanie warto, bo koszt znikomy (np. bilet rodzinny 2+2 za 15PLN).
Szczegóły: http://mikroprzygoda.com/2018/09/18/poznaj-swoj-samochod-skoda-autolab-poznan/
- Rezerwat Meteoryt Morasko (poza mapą)
- Dojazd autem na Parking Góra Moraska 20-25 minut / komunikacją miejską to godzinna wyprawa do przystanku docelowego Rezerwat Morasko
Ścieżka dydaktyczna w lesie zabierająca nas w przyrodniczą podróż po kosmicznych gościach, którzy nawiedzili ten teren parę tysięcy lat temu. Ciekawe tablice informacyjne, szlak w formie pętli do przystanku/parkingu i do tego raczej nie należy się spodziewać tłumów.
Szczegóły: http://mikroprzygoda.com/2018/07/17/w-poszukiwaniu-meteorytow-morasko/
- Rogalin (poza mapą)
- Dojazd autem zajmie 30min
Pałac w Rogalinie wraz z rozlewiskami Warty oraz dębami rogalińskimi są szczególnie piękne wiosną, gdy rzeka rozlewa się po niżej położonych łąkach. W okresach szczytu sezonowego możemy zastać jednak bardzo dużo ludzi na miejscu.
Szczegóły: http://mikroprzygoda.com/2018/09/25/rogalin-palac-ogrody-i-tereny-nad-warta/
- Muzeum Rolnictwa w Szreniawie (poza mapą)
- Dojazd autem 25min / PKP do stacji Szreniawa ze stacji Poznań Główny lub Poznań Dębiec
Muzeum aktualnie w remoncie stąd tylko częściowo dostępne. Koniec utrudnień spodziewany na wiosnę 2020 roku. Nie dane mi było sprawdzić przez pandemię. Bardzo, bardzo bogata oferta i niech Was nie zmyli odniesienie do rolnictwa, bo znajdziecie tam wszystko. Od podstawowej teorii o dawnej uprawie roślin przez żywy inwentarz po lokomotywę czy samoloty. Do tego jeszcze 10 minut spacerem dostępna wieża widokowa. Coś nieprawdopodobnego jak na taki zbiór w jednym miejscu. Bilet normalny to koszt 8PLN, ale w sobotę wejście jest darmowe.
Szczegóły: http://mikroprzygoda.com/2018/12/18/muzeum-rolnictwa-w-szreniawie/
- Park Orientacji Przestrzennej w Owińskach (poza mapą)
- Dojazd autem 20 minut / pociągiem do stacji Owińska / komunikacją miejską (przystanek docelowy dla Jak Dojadę Owińska Parkowa)
W wybranych godzinach (do sprawdzenia na stronie TUTAJ) udostępnia swój teren park i plac zabaw zaprojektowany specjalnie dla dzieci niewidomych w celach edukacyjnych. To miejsce gdzie można nauczyć się funkcjonować w przestrzeni miejskiej bez zmysłu wzroku, ale pobyt tam jest także przyjemnością dla tych, którzy widzą – wymyślne rozwiązania na placu zabaw jak i ogólnodostępne ławki stanowią doskonałe miejsce na wypad z dzieckiem i nie tylko.
Szczegóły: http://mikroprzygoda.com/2018/07/31/park-orientacji-przestrzennej-w-owinskach/
- Poznańskie Szachty z wieżą widokową (poza mapą)
- Dojazd autem 30 minut / komunikacją miejską blisko godzinna wyprawa (przystanek docelowy Fabianowo, ale trzeba jeszcze dojść)
Szachty to miejsce dawnej eksploracji gliny, które utworzyło aktualnie zespół malowniczych zbiorników wodnych. Miasto powoli ruszyło z wykorzystaniem rekreacyjnym tego terenu, a w grudniu 2018 roku otwarto atrakcyjną wieżę widokową razem z przystosowaniem małej części spacerowej. Brak dodatkowych kosztów.
Szczegóły: https://mikroprzygoda.com/2019/03/12/poznanskie-szachty-na-dobra-pogode/
- Muzeum-Pracownia Literacka Arkadego Fidlera (poza mapą)
- Dojazd autem 40 minut / pociągiem do stacji Puszczykówko ze Stacji Poznań Główny lub Poznań Dębiec (dojście do Muzeum powinno zająć 10min ze stacji / komunikacją miejska niedostępna
Miejsce obowiązkowe dla tych, którzy uwielbiają podróże i to przez duże Pe. Bilet kupicie zapewne od potomka słynnego podróżnika, jeśli będziecie mieli ochotę to usiądziecie w kawiarni, ale i tak największe wrażenie na pewno zrobi nie tylko zbiór wewnątrz starego domu, ale Ogród Tolerancji gdzie znajdziecie takie kwiatki jak posąg buddy w skali 1:9, brytyjski samolot Hurricane czy… statek Santa Maria rzeczywistych rozmiarów, dokładnie taki jakim Krzysztof Kolumb odkrył Amerykę. I to wszystko w ogrodzie, położone zaraz obok innych, zwykłych domów jednorodzinnych. Koszt biletu normalnego 10PLN.
Szczegóły: https://mikroprzygoda.com/2019/04/02/o-arkadym-fiedlerze-z-puszczykowa/
- Muzeum Archeologiczne (numer 29)
- Tuż przy Rynku
Muzeum Archeologiczne prezentujące lokalne zbiory. Znajdziemy tam obelisk liczący ponad 3000 lat, trochę o epokach Polski, o pradziejach samej Wielkopolski oraz Sudanie i Egipcie. W soboty wejściówka bezpłatna.
Link bezpożsredni: https://mikroprzygoda.com/2020/05/05/muzeum-archeologiczne-w-poznaniu/
- Muzeum Broni Pancernej
- Dojazd autem 15-20 minut / komunikacją miejską 40 minutowa wyprawa z jedną lub dwoma przesiadkami
Jeśli jeszcze Wam mało lub szukacie nowości, które nie trafiły jeszcze do przewodnika to możecie zerknąć na stronę Mikroprzygoda.com – wszelkie atrakcje dostępne na miejscu trafiają do Kategorii: Rozrywka na miejscu.
Szczegóły: https://mikroprzygoda.com/2020/02/18/muzeum-broni-pancernej-w-poznaniu/
- Muzeum Bambrów Poznańskich
- Niecałe 10 minut spaceru z rynku
Podobno to Muzeum idealnie wpisuje się w program schematycznych przewodników, bo jest blisko Rynku, a do tego bilet jest darmowy (prowadzone w czynie społecznym jednak mile widziane jednak dobrowolne wsparcie). W tym przewodniku za to docenię coś jeszcze: podobno 15% aktualnych mieszkańców miasta może mieć korzenie sięgających imigrantów z niemieckiego miasta Bamberg. Może więc wstąpicie do ich domu?
Szczegóły: https://mikroprzygoda.com/2021/09/03/ty-bambrze/
- Gród Pobiedziska
- Dojazd autem / z rynku 24 kilometry / ok. 0,5h lub pociąg do stacji Pobiedziska Letnisko (ze stacji Poznań Główny ok. 25 minut), ze stacji spacer ok. 10 minut
Miejsce w którym możemy pobawić się w piastowskiego woja! Tworzone przez pasjonatów, którzy chcą zabawą edukować turystów o machinach oblężniczych stąd bardziej niż „wystawa” pasuje opis – miejsce rozrywki gdzie powalczycie mieczami, postrzelacie z kusz, a i dzieciaki z pewnością zapamiętają to miejsce!
Szczegóły: https://mikroprzygoda.com/2021/06/22/grod-pobiedziska-czyli-jak-byc-piastowskim-wojem/
- Makieta Borówiec
- Dojazd autem / z rynku 18 kilometrów / ok. 20 minut
Modelarska perełka pod Poznaniem. Zgodnie ze sztuką na niewielkiej przestrzeni ułożono ponad kilometr miniaturowych torów po których pędzą małe pociągi. Wszystko to w pełnej scenerii codziennego życia setek małych postaci.
Szczegóły: https://mikroprzygoda.com/2020/10/03/wiesz-gdzie-jest-najwiecej-pociagow-w-okolicach-poznania/
- Mikroprzygoda.com – Rozrywka na miejscu
Jeśli jeszcze Wam mało lub szukacie nowości, które nie trafiły jeszcze do przewodnika to możecie zerknąć na stronę Mikroprzygoda.com – wszelkie atrakcje dostępne na miejscu trafiają do Kategorii: Rozrywka na miejscu.
Link bezpożsredni: https://mikroprzygoda.com/tag/rozrywka/
- Questy miejskie
Questy miejskie to przygotowane gry terenowe – wystarczy wydrukować tekst, udać się do wskazanego punktu startu, a następnie zgodnie z lekturą podążać wyznaczonym szlakiem, by poznać przedstawioną historię, a czasem i zdobyć skarb czekający na końcu trasy. Zazwyczaj zabawa zajmuje do 1 godziny. Wielkopolska zadbała o możliwość takiego poznawania miasta i oferuje wiele opcji w samym Poznaniu.
- Królewski Poznań (LINK) – start na Starym Rynku
- O czym milczą rzeźby (LINK) – start na Starym Rynku
- Chwaliszewo – miasto w mieście (LINK) – Start Chwaliszewo 1 (Spacer z Rynku zajmie 5min)
- Poznańska Piątka z Wronieckiej (LINK) – Start na ul. Niezłomnych 1 (Spacer z Rynku zajmie 15min)
- Początek Polski w Poznaniu (LINK) – Start na Ostrowie Tumskim przy Moście Jordana (Spacer z Rynku zajmie 15min)
- Powstańczy Poznań (LINK) – Start przed kinem/pasażem Apollo, ul. Ratajczaka 16 (Spacer z Rynku zajmie 15min)
- Spacer po Parku Wilsona (LINK) – Start przy bramie do Parku Wilsona od strony ulicy Głogowskiej (Spacer z Rynku zajmie 45 minut / dojazd autem 12 minut / komunikacją miejską bez większych problemów na przystanek Plac Wilsona)
- Poznański Czerwiec 56 (LINK) – Start przed zakładami HCP Cegielski ul. 28 czerwca 1956r. (Spacer z Rynku zajmie 50 minut / dojazd autem 15 minut / komunikacją miejską 15min bez większych problemów na przystanek HCP)
- Pamiętajcie o Ogrodach (LINK) – Start przy wejściu do Ogrodu Botanicznego (Spacer z Rynku zajmie 60min / dojazd autem 15min / komunikacja miejska 15min do przystanku Ogrody)