Sprawdźmy OK Poznań!

Jak to jest z tą inflacją? Wszystko drożeje, każdy narzeka jak to coraz więcej płaci, nagłówki na portalach twierdzą, że zdecydowana większość „zaciska pasa” tymczasem znalezienie dobrej, wolnej knajpy w weekendowych godzinach szczytu obiadowego graniczy z cudem. A do tego jeszcze wpadłem w sobotę 1 kwietnia, nieco przypadkiem, na MotorShow gdzie ludzi było od groma. I to wszystko pomimo ogólnych opinii, że MotorShow Poznań to już nie to co kiedyś.

O błędach poznawczych, które często pojawiają się w takich festiwalach narzekań napisano sporo książek. Zachęcam do samodzielnego zgłębienia tego tematu, by uniknąć naszych reakcji niczym byk na czerwoną płachtę, a ja chciałbym zwrócić uwagę na pewien program, który w założeniu stanowi realny niższy koszt na pewne atrakcje zlokalizowane w Poznaniu.

Co to jest OK Poznań (Osobista Karta Poznańska)?

To stworzony stosunkowo niedawno, bo zaledwie rok temu, program miejski, który ma premiować mieszkańców Poznania. Zapewne było to trochę spowodowane wyludnianiem miasta, trochę przez promocje jednostek podległych miejskim spółkom chociaż trochę prywatnych też znajdziemy. Pomysł programu powstał też w okresie pandemii co jeszcze bardziej miało wzmocnić lokalną ofertę.

W uproszczeniu polega to na tym, że przesyłamy w systemie ID Poznan pierwszą stronę PIT (zeznania podatkowego) z poprzedniego roku, że rozliczaliśmy się w Poznaniu wraz z widocznym miejscem zamieszkania w mieście. Po pozytywnej weryfikacji otrzymujemy dostęp do benefitów ze strony OKPoznan.pl gdzie możemy skorzystać z rabatów, zniżek, a czasem nawet darmowych wejściówek do różnych miejsc w Poznaniu.

Natomiast zwracam uwagę na pewne niedopowiedzenia. W wielu miejscach (chociażby TUTAJ na dzień 02/04/2023) nie ma informacji o konieczności mieszkania w Poznaniu, tylko o rozliczeniu. A wnioski do Urzędu Skarbowego Poznań składają również okoliczne gminy i może to prowadzić do niespodzianek.

OK Poznan Screen
https://www.poznan.pl/mim/s8a/news/ok-poznan,180206.html (stan na 02/04/2023 12:35)

Rejestracja do OK Poznan

Osobiście nie mieszkam już w samym Poznaniu, ale byłem ciekawy jak system działa. Rejestracja w samym portalu OKPoznan poszła sprawnie, pewne problemy pojawiły się przy próbie przejścia do IDPoznan. W pewnym momencie na stronie był wyświetlony komunikat o błędzie razem z brakiem jakiegokolwiek odnośnika by gdzieś przejść. Pozostało zamknięcie karty przeglądarki i ponowna próba.

By zweryfikować Wasz PIT polecam pobrać go z Twój ePIT Ministerstwa Finansów – system IDPoznan będzie w stanie go automatycznie zweryfikować. W moim wypadku, weryfikacja wypadła negatywnie z powodu miejsca zamieszkania. System zatem działa 😀

Najciekawsze benefity w OK Poznan

Chociaż samodzielnie nie będę uprawniony do skorzystania z oferty to przejrzałem co tam w ogóle można znaleźć. Przyznam, że ostatecznym impulsem do przygotowania tego materiału był zakup biletu na MotorShow. Mieszkańcy Poznania z OKPoznan bilety mogli kupić 35% taniej! Generalnie – warto przeglądać zakładkę Wydarzenia na OKPoznan – możliwe, że znajdziemy tam coś dla siebie.

Z benefitów moim zdaniem najciekawsze są te poniżej. Ale pamiętaj – każdy z nas ma nieco inne potrzeby, warto samodzielnie przejrzeć zakładkę Benefity. Pomoże Wam to zaoszczędzić pewną sumę. Może nie będą to kokosy to zawsze coś 🙂

Podsumujmy co mamy

Jak już wiecie – nie jestem beneficjentem tego programu. Paradoksalnie sprawi to, że moja ocena będzie bardziej obiektywna, bo realistycznie spojrzę na to ile mógłbym zaoszczędzić wprowadzając się w granice miasta. I uczucia mam mieszane.

Z jednej strony – lepszy rydz dla mieszkańców niż nic. Fajnie, że powstała taka inicjatywa dla mieszkańców miasta, by skorzystali z miejskich atrakcji, ale mogłoby ich być zdecydowanie więcej. Przy aktualnej liście nawet jeśli byłbym mieszkańcem miasta to realna oszczędność roczna zamknęłaby się w jakichś 100 złotych! Muzea można dorwać w niższych cenach podczas Dni Twierdzy Poznań. POSiR – zdaję sobie sprawę, że nie każdy ma MultiSporta czy jakąś inną kartę – Może wtedy zrobiłoby to nieco większą różnicę.

Ale przy wielu atrakcjach profit jest tak mały, że jestem przekonany, że nie chciałbym tracić czasu na logowanie do portalu, zamawianie na maila benefit, a potem przy zakupie biletu szukanie dowodu osobistego (potwierdzenie tożsamości) i jeszcze niektóre premie mają punkt, że musisz podać swój numer IDPoznan. I to wszystko, by zaoszczędzić 5PLN na bilecie. Niektórzy powiedzą, że przecież jest aplikacja na telefon to łatwiej. To ja odpowiem tak – jeśli ktoś się posługuje sprawnie smartfonem to bardzo często ma jednak tego Multisport’a czy karnety.

Czy OK Poznań jest okej?

Podsumowując – pomimo tego, że program wygląda nowocześnie to jego ograniczony zakres sprawia, że nie czuję, że tracę cokolwiek mieszkając w innej gminie. Lista atrakcji spokojnie mogłaby widnieć jako część oferty Poznańskiej Informacji Turystycznej. Na pewno zmniejszyłoby koszty stworzenia i obsługi tego programu. W chwili obecnej nie udało mi się znaleźć podsumowania pierwszego roku działalności (zwłaszcza, że 2022 był nieco pandemiczny więc może nie być miarodajny). Także – bardziej ciekawostka, można mieć w pamięci, ale sporej różnicy to Waszym portfelom nie zrobi. Chyba, że akurat wybieracie się na jakieś wydarzenie z rabatem dla OKPonzna to szkoda nie skorzystać – ot, legendarna poznańska gospodarność (mieszkańców) 🙂

 

Auto zdjęcia tytułowego: Towfiqu barbhuiya

Dodaj komentarz