Jordania 2022 – Akaba – czas na wakacyjne lenistwo!

To czwarty dzień z wycieczki „Jordania 2022 – Zobacz najlepsze atrakcje w tydzień (i miej czas na sjestę)„, którą miałem przyjemność odbyć na przełomie maja i czerwca 2022 roku. Więcej informacji (porady, inne miejsca) znajdziesz we wpisie zbiorczym.

Poprzedni dzień wycieczki znajdziesz tutaj: „Jordania 2022 – Niezapomaniana doba na pustyni Wadi-Rum„.

Miasto Akaba

Akaba to 150 tysięczne miasto nad Morzem Czerwonym, a dokładniej Zatoką Akaba. Dostęp do tego akwanu mają, aż 4 kraje – Egipt, Izrael, Jordania oraz Arabia Saudyjska. Miasto położone jest na samym południu Królestwa Jordanii przez co występują tutaj wyższe temperatury niż w innych miejscach. Na przełomie maja/czerwca, gdy w Ammanie było poniżej 30 stopni, Akaba smażyła wszystkich w temperaturze 39 stopni.

Niestety dzisiejsza Akaba to miasto turystyczne. Wysoka temperatura, pięciogwiazdkowe hotele, ba, McDonald, których w Jordanii można policzyć na palcach sprawia, że w samym mieście nie warto spędzać dużo czasu. Z obowiązku wypada poinformować, że znajduje się tutaj Muzeum Akaby, ale nie sprawdzałem. Poza tym jeszcze jest zamek, ale zamknięty z powodu renowacji. Największą ciekawostką aktualnie jest maszt z flagą. Podobno jest to piąta największa flaga na świecie. Wymiary: 20×40 na wysokości 137 – wszystko w metrach. Z daleka nie wygląda na tak dużą, ale im bliżej tym rzeczywiście robi wrażenie. Choć barwy w naturalny sposób każą nam myśleć, że to flaga Jordanii to jednak nie jest to flaga narodowa. Symbolizuje natomiast arabską rewolutę antyturecką z I wojny światowej.

Podsumowując – po mieście najlepiej przejść się wieczorem zwłaszcza krótką promenadą wzdłuż publicznej plaży. Jest tam też kilka kawiarni gdzie możemy usiąść. Knajp nie sprawdzałem, ale kilka na GoogleMaps można znaleźć z wysokimi ocenami.

Plaże w Akabie

Skoro miasto nie oferuje atrakcji, ale żar leje się z niego to naturalnym wyborem jest plaża. Plaża publiczna w Akabie jednak nie jest najlepsza dlatego prosto z pustyni Wadi Rum wybraliśmy się do Berenice Beach Club (GoogleMaps). Alternatywnie, parę kilometrów dalej jest jeszcze Tala Bay Resort (GoogleMaps) polecane zwłaszcza dla fanów nurkowania. Wstęp do takich miejsc jest płatny, Berenice to koszt 13JOD za osobę.

Na miejscu jednak mamy wszystko co potrzebujemy – leżaki i ręczniki w cenie. Warto dotrzeć tutaj prosto z pustyni, bo wtedy od rana wybierzecie sobie najlepsze miejsce. W Berenice Beach Club możemy korzystać z zewnętrznych basenów oraz mamy również dostęp do Morza Czerwonego. To ostatnie jednak wymaga butów, bo kamienie na dnie nie są zbyt wygodne, by chodzić na boso. Baseny zresztą to wręcz konieczna opcja na schłodzenie.

Morze Czerwone w Akabie

Po paru godzinnym leżakowaniu skorzystaliśmy z knajpy, która jest przy basenach. Oferuje ona jedzenie skrojone pod turystów. Ceny znośne, smak był przeciętny. Nie zachwycił, ale nie zaszkodził czyli klasyczne jedzenie w turystycznym miejscu. Zwłaszcza, że z czasem ludzie zaczęli się pojawiać – widać, że to popularny i ceniony ośrodek.

Nocleg w Akabie

Nocleg w Akabie jest jednym z droższych podczas całej wycieczki. Hotele oferują wysoki standard, ale jednocześnie świetną elastyczność. Przez błąd aktualizacji na Bookingu straciłem możliwość darmowego odwołania, gdy dogrywałem dobę na pustynii. Dużo nie brakło, by pustynia w ogóle wyleciała z planu! Na szczęście jednak obsługa Turquoise Hotel (Booking.com) wykazała się pełnym zrozumieniem i samodzielnie zmienili rezerwację, by nie musieć spędzać dwóćh dni w Akabie. Z czystym sumieniem mogę polecić pokoje hotelowe, standard jest już typowo europejski. Tym bardziej mamy spory konktrast skoro wiemy, że dobę temu byliśmy wożeni pickupem po bezdrożach pustyni i spaliśmy w namiocie!

Podsumowanie

Akaba to miasto typowo turystyczne. Tak naprawdę nie ma ona żadnych unikatowych atrakcji, ale basenowe resorty idealnie nadają się do odpoczynku w stylu Allin chociaż ten jeden dzień podczas jordańskiej wycieczki.

Sprawdź następny dzień wycieczki: „Jordania 2022 – Petra – cud świata który musisz zobaczyć!„.

3 myśli na temat “Jordania 2022 – Akaba – czas na wakacyjne lenistwo!

Dodaj komentarz