Twierdza Poznań – Część II – Na własną rękę

Wpis jest częścią serii Twierdza Poznań, która ma na celu przybliżenie Wam aktualnej sytuacji z fortami i ich dostępnością dla turysty, który niekoniecznie musi być zaznajomiony z „turystyką forteczną”. Seria składa się z trzech wpisów:

  1. Twierdza Poznań – Część I – Dostępne codziennie
  2. Twierdza Poznań – Część II – Na własną rękę (tutaj jesteś)
  3. Twierdza Poznań – Część III – Dni Twierdzy Poznań 2018

Klasycznie na początek zachęcam do odwiedzenia Wikipedii i przeczytania chociażby pierwszego akapitu dla tych, którzy o Twierdzy Poznań nie mają wcale pojęcia – w skrócie: Twierdza Poznań jest jednym z największych tego typu systemów umocnień w Europie. A tych co historię już trochę znają i wiedzą skąd się wzięła Cytadela zapraszam do dalszej lektury.

Jeśli szukacie fortów nastawionych na typowo muzealne zwiedzanie – znajdziecie to w części I serii. Ten wpis jest dla nieco bardziej zaawansowanych – warto skorzystać z tych wskazówek dopiero po odwiedzinach w Fortach III lub VI (bardziej przybliżających same obiekty i ich charakterystykę). Przypominam, że Fort VI jest dostępny w ostatnią sobotę miesiąca – szczegóły na stronie stowarzyszenia „Fort Poznań – Event Place„, a III jest na terenie Nowego ZOO (niestety bilet do ZOO również będziecie zmuszeni zakupić osobno).

Specyficzne, czerwonoceglane budynki Twierdzy Poznań są teoretycznie w całym mieście. Spora część udostępnia swoje zasoby podczas Dni Twierdzy Poznań, część możemy zobaczyć jako muzea, część mogła nie przetrwać – ale i tak szczegóły na stronie Poznańskiego Szlaku Fortecznego są dość ogólne dla przeciętnego turysty, by sprawdzać każdy punkt. Postanowiłem więc sprawdzić 9 miejsc, które wg strony powinny być w miarę dostępne, a jednocześnie których nie było podczas Dni Twierdzy Poznań 2018 (lub których oferta w te dni nie nakłoniła do wizyty).

Fort VIIa / Marcelińska - Kliknij, by rozwinąć

Z zaparkowaniem nie ma problemu, miejsce udało się znaleźć przy pobliskich blokach. Problem jednak polega na tym, że obiekt forteczny jest kompletnie niedostępny. Wysoka, pełna brama, betonowy płot dookoła, drut kolczasty sprawiają, że miejsce jest bezużyteczne dla turysty. Nie warto w ogóle się kierować.

[collapse]

Fort VIII / Bułgarska - Kliknij, by rozwinąć

Zaparkować można bez problemów tuż przed uliczką prowadzącą do Fortu. Użytkowany przez prywatne firmy, sporo ceglanych murów widać ze wzniesienia (ubita, gruntowa ścieżka), które ciągnie się wzdłuż muru, ale na spacer dookoła Fortu nie ma co liczyć – przylega do terenu stadionu. Na plus, choć poza tematem – kilkadziesiąt metrów dalej jest atrakcja w postaci parowozu przed stadionem Lecha. Można się wybrać, co nieco fortu zobaczymy.

[collapse]