TOP6 Escape Room w Poznaniu 2023

Gry Escape Room na dobre zadomowiły się już w branży rekreacji. Nadmiar elektronicznych zabawek sprawił, że wizja przygody na godzinę czy dwie w której będziemy musieli pogłówkować stworzyła nowy typ rozrywki. W zasadzie od początku regularnie bywam w takich miejscach (zresztą jeden z pierwszych postów na blogu o tym mówił) dlatego dziś wpada post o tym jak się dobrze bawić w takich miejscach oraz jakie miejsca polecam w Poznaniu.

Przede wszystkim należy odczarować myśl, że zamykają nas w pokoju i mamy z niego wyjść. To jest tylko wisienka na torcie tak naprawdę, a na grę, rozrywkę i nasze emocje składa się czas spędzony kilkadziesiąt minut przed opuszczeniem pokoju. Co więcej – mistrzowie gry profesjonalnych pokoi obserwują aktywnie Wasze postępy i nieco moderują gre jeśli idzie Wam zbyt wolno. A czasem każdy zespół potrafi się nad czymś zaciąć, taki urok naszego główkowania. Nie tylko jednak szare komórki we własnej głowie trzeba wysilić. Z reguły gry Escape Room to zabawa dla kilku graczy (zwykle 4), a łamigłówki wymagają czasem zręczności, ale przede wszystkim jasnej i czytelnej komunikacji. A z tym niestety jest spory problem, bo komunikacja to niezwykle szeroki obszar wiedzy, którego zwykle w zasadzie nie poznajemy inaczej niż poprzez praktykę. Chociaż od swojej strony polecam również teorię i zwracanie uwagi na klasyczne błędy – odkryjecie wtedy jak niewiele dodatkowych słów potrzeba dla przejrzystości wypowiedzi.

Po tym opisie pora przejść do opisów pokoi. Ranking nie jest od TOP1 do TOP6 czy odwrotnie. To alfabetyczna propozycja 6 pokoi na najwyższym poziomie i każdy z nich oferuje nieco odmienny klimat rozgrywki i na nim możecie się skupić podczas wyboru.

Krasnoludy – dla grup z dziećmi -> Link do LockMe

Miejsce znajduje się w „poznańskim centrum Escape Room” przy Rondzie Obornickim dokąd przeprowadziło się większość miejsc po zaostrzeniu wymagań dla tego typu gier. Wchodząc do pokoju udamy się w podróż po baśniowej krainie małych krasnoludów. Początek to w ogóle mocny punkt tego pokoju, który jest idealny dla grup z dziećmi. Wykonanie na najwyższym poziomie, żadnej technicznej amatorki, a dbałość o szczegóły naprawdę sprawia, że szczękę zbieraliśmy kilka razy (nie zawsze wszystko się dostrzeże od razu). Na zdecydowany plus również sporo zagadek manualnych – kiedyś pokoje ER były pełne kłódek, teraz na szczęście dobre pokoje mają tego coraz mniej lub nawet wcale.

Koneser – kryminalny dla każdego -> Link do Lockme

W tym pokoju byliśmy jeszcze w starej lokalizacji, a miejsce długi czas utrzymywało się jako TOP1 wg poznańskiego rankingu. To historia w stylu James’a Bond’a, chociaż na szczęście pościgi i wybuchy nam nie grożą. Grozi za to nam kilka innych przeszkód, które przygotowali specjaliści zabezpieczeń, by utrudnić nam dotarcie do niezwykle cennego obrazu. Zgodnie z opisem na stronie – obcasy nie są akceptowane, bo tutaj będzie nie tylko wysiłek umysłowy, zręczność, ale i fizyczne wyzwanie. Punktem, który również przemawia do mnie poza samym pokojem jest fakt, że właściciele tego miejsca (DreamScape) nie mają ciśnienia na budowanie kolejnych miejsc – zrobili świetne pokoje i obsługują je w najlepszy sposób nie tracąc uwagi na coś innego.

Nieznajomi – jeśli nie masz problemu ze strachem… -> Link do LockMe

Majstersztyk – to wystarczy tak naprawdę do opisu. Niesamowity przebieg gry, aktorzy biorący udział w grze sprawiają takie emocje, że dla niektórych może to być przesada. Jeśli braliście już udział w grach EscapeRoom, nie macie problemu z klaustrofobią i potraficie docenić grę aktorską to wyjdziecie stamtąd żywi i cholernie usatysfakcjonowani. Problem polega na tym, że wizyta w innych pokojach po Nieznajomych jest pestką. W sumie to nawet niektóre Domy Strachu nie dawały takich emocji jak właśnie to miejsce.

Osobowość – dla adeptów i amatorów psychologii -> Link do LockMe

Continuum jest w chwili obecnej jednym z czołowych właścicieli ER w Poznaniu. Kiedyś jeden pokój (Murder House), który już wtedy oferował ciekawą rozgrywkę, Continuum rozrastał się powoli, ale każdy z ich obecnych pokoi robi robotę. Zwłaszcza, że zarówno Nieznajomi jak i właśnie Osobowośćj jest ich autorstwa choć klimat jest zgoła odmienny niż akapit wyżej.

Dlaczego? Przede wszystkim mam świetną grupę, która potrafi się zaangażować w role. Do tego psychologiczne aspekty ludzkiego umysłu interesują mnie na tyle, że byłem idealnym kandydatem na wizytę u lekarza. Tu wchodzi on – aktor, któego niby niewiele, ale czujesz jego obecność. On potrafi to wykorzystać i moderować grę w sposób, którego nie spotkaliśmy w żadnym innym EscapeRoomie. Właśnie to oraz  niezwykle staranny wystrój (przyznam szczerze – robi na mnie pozytywne wrażenie klimat drewnianego, przytulnego domu), a na koniec plot twist historii, którego nikt nie mógł przewidzieć, sprawiły, że pokój znalazł się na tej liście. I każdemu polecam wizytę u takiego psychologa jeśli potrafisz grać.

Tajemniczy Las – dla wielbicieli lasu -> Link do LockMe

Przyznam, że tutaj również dawno byliśmy, jeszcze w poprzedniej lokalizacji. Podobno zaszło kilka zmian, ale pewnie koncepcja pozostała więc czym się ten pokój wyróżnił? Może lasem na ostatnim piętrze jeżyckiej kamienicy? Może tym samym klimatem drewnianej chatki o którym wspominałem akapit wcześniej? A może zapadł w pamięć dlatego, że kiedy myślisz, że to ostatnie pomieszczenie to się okazuje, że nie, bo musisz wejść w miejsce do którego nie wpadłbyś, że można wejść? A może dodał nam jeszcze klimatu fakt, że urządzenie do podpowiedzi nam się rozładowało?

Trudno powiedzieć. Miejsce było również długi czas wśród TOP3 poznańskiego rankingu LockMe, ale wiadomo, przyszło „nowe”. Czy EscapeLandii udało się utrzymać ten leśny klimat, który tak uwielbiamy na mikroprzygoda.com? Mam nadzieję, że tak i na pewno jest świetnym pomysłem na rozpoczęcie przygody z grami EscapeRoom.

Zemsta Umarlaka – ahoj przygodo -> Link do LockMe

Nadszedł dzień kiedy muszę dodać kolejny pokój, który odwiedziłem. Otwarty stosunkowo niedawno, ale bardzo szybko wdrapał się na szczyt poznańskiego rankingu LockMe, ale to już tylko podsumowanie, wisienka na torcie. Bo czego możecie spodziewać się po zapowiedzi pirackiej przygody? Z zagadkami manualnymi? Jasne! Ze statkiem? Pewnie! Morskie potwory? Ale jak? Ale pewnie do tawerny byście chcieli zajrzeć?

Wizyta w tym miejscu była jedną z najlepszych wizyt w Escape Room’ach w ostatnim roku. Wysoka jakość zagadek oraz pokoju, unikalne rozwiązania i pomysły, a to wszystko moderowane przez mistrzynię gry, która jest odpowiednią osobą na odpowiednim miejscu. I chociaż rumem nie częstuje na koniec to naprawdę po wyjściu pozostaje tylko tego szukać w pobliskich barach. Oczywiście śpiewając szantę, która zapada w pamięć tak bardzo, że Youtube sugeruje już ją na playlistach 3 dni później. Także jeśli szukacie naprawdę mocnego, przygodowego pokoju to jest to najwyższa półka. Tylko nie polecam od niego zaczynać, bo niewiele Was później zadowoli.

Podsumowanie

Wprawdzie EscapeRoom’ową Mekką jest Bydgoszcz to Poznań również ma do zaoferowania pokoje najwyższej jakości. Raz po raz na rynku pojawia się coś nowego, na szczęście branża już przekwitła i nie ma miejsca na fuszerkę, ale zdarza się trafić do pokoju na średnim poziomie. Zwłaszcza jak macie zamiar zacząć od TOP6 Escape Room w Poznaniu.

Pozostaje życzyć zatem świetnych gier, zabaw oraz jak najwięcej rozwiązanych mechanizmów i kłódek. I pamiętajcie – EscapeRoom to nie tylko wyjście z pokoju, ale przede wszystkim klikadziesiąt minut wspólnego działania, ćwiczenia dobrej komunikacji ze znajomymi oraz wspólnej satysfakcji po grze. W końcu okaże się kto gra zespołowo, a kto woli zagadki rozwiązywać w pojedynkę – jeśli w ogóle będzie mógł 🙂

Autor zdjęcia tytułowego: https://unsplash.com/@zacharykeimig

Jedna myśl na temat “TOP6 Escape Room w Poznaniu 2023

Dodaj komentarz