Park Krajobrazowy Promno

Ostatnio nieco oddaliłem się z polecanymi atrakcjami od Poznania, ale już wracam 🙂 Tym razem w okolice Promna i Pobiedzisk, które położone niedaleko stolicy Wielkopolski mają coś do zaoferowania zwłaszcza dla tych, którzy szukają spokoju. A tym czymś jest Park Krajobrazowy Promno jako część serii „Trekking na weekend”.

Miejsce jest idealne dla Poznaniaków – po pierwsze nie jest tak popularne jak Dziewicza Góra i trochę mniej jak reszta Puszczy Zielonki, a jednocześnie oferuje rozsądne szlaki względem połączeń kolejowych – w zasadzie najwięcej atrakcji zobaczymy jeśli przejdziemy las zaczynając od stacji PKP Promno, a zakończymy w Pobiedziskach.

TUTAJ możecie znaleźć szczegółowe opisy szlaków, ze swojej strony jednak polecę coś takiego:

  • Start w Promnie zielonym szlakiem do niebieskiego (skrzyżowanie pod Jeziorem Brzostek
  • Następnie niebieskim szlakiem do skrzyżowania z zielonym (na mapce oznaczono „Kapalica”)
  • Następnie zielonym szlakiem do Pobiedzisk

Niestety jeśli chodzi o zielony szlak od Jez. Brzostek do Kapalicy jest bardzo nieregularnie oznaczony. W niektórych miejscach jest wszystko w porządku, by zaraz potem urwać się w nieoczekiwanym miejscu i wymusić na turyście szukanie ścieżki. Osobiście zostawiłem auto na jednym z parkingów leśnych oraz zrobiłem kółko: najpierw niebieskim szlakiem, a potem zielonym powrót. Niestety druga część wycieczki nie była tak przyjemna jak pierwsza, trzeba było trochę poszukać oznaczeń na drzewach. Nadmieniam jednak, że zielony szlak sprawdziłem od Promna jak i od Pobiedzisk – tam nie zauważyłem żadnych istotnych braków.

Z dodatków, które być może będą ciekawe dla niektórych – przy drodze pomiędzy Promnem, a Pobiedziskami w przypadku podróży autem można odwiedzić Park Miniatur oraz Wystawę Machin Oblężniczych. Osobiście nie przepadam za takimi atrakcjami, ale może się to wydać niektórym interesujące.

Podsumowanie

PK Promno jest świetnym pomysłem na miejscówkę na spacer dłuższy niż 15-30min, bez ludzi, a do tego oferuje to co najlepsze w lesie zależnie od pory roku. Ja trafiłem na piękną złotą jesień, ale jestem przekonany, że przez cały rok ma do zaoferowania coś szczególnego choć przede wszystkim – spokój.

Koszty

Park jest położony 30km od Poznania więc dojazd w obie strony nie powinien przekroczyć 20PLN za paliwo lub w przypadku pociągu ok. 15PLN za osobę (bilety normalne). Dodatkowych opłat brak chyba, że ktoś odwiedzi wspomniany wyżej Park Miniatur lub Gród Pobiedziska. To dość dobra cena za święty spokój, prawda? 🙂

Jedna myśl na temat “Park Krajobrazowy Promno

Dodaj komentarz