Puszcza Zielonka

Lada moment pierwszy dzień kalendarzowej wiosny jednak -2 na termometrze i silny wiatr nie przekonują do wyjścia na spacer. Na szczęście jednak, zgodnie z prognozami, niedziela powitała nas znikomym zachmurzeniem co dało nam całkiem dobre warunki do konkretnego spaceru.

A jak na sensowny spacer to podstawową miejscówką dla mieszkańca Poznania powinna być Puszcza Zielonka w całej swojej okazałości. Jest największym kompleksem leśnym w środkowej Wielkopolsce i z ważniejszych atrakcji oferuje punkt widokowy na Dziewiczej Górze oraz całkiem fajnie urządzoną sieć szlaków pieszych oraz rowerowych. I jak się okazuje – prawie całkowicie zapomniana, bo na szlakach nie spotkałem prawie żadnego turysty! I pomyśleć, że często na Cytadeli ciężko przejść…

Dojazd

Dojazd autem drogą 196 (kierunek Murowana Goślina) powinien zająć z Poznania ok. 30min. Podobnie pociągiem ze stacji Poznań Główny, można wysiąść na stacjach Czerwonak, Owińska, Bolechowo, Murowana Goślina podróż nie powinna trwać więcej niż 40min. Tyle samo powinna zająć podróż autobusem z Ronda Śródka (np. do Kicina, który jest idealny dla wizyty na Dziewiczej Górze) – rozkłady dostępne na Poznań JakDojade.pl

Punkt widokowy

Na najwyższym wzniesieniu Parku Krajobrazowego, wspomnianej wyżej Dziewiczej Górze, została wybudowana dostrzegalnia przeciwpożarowa, która na szczęście pełni nie tylko swoją tytułową funkcję, ale również jest użytecznym punktem widokowym dla nas. Tutaj warto się zatrzymać na chwilę – w poniedziałki wieża jest nieczynna i może się okazać, że po dotarciu na miejsce zastaną Was zamknięte drzwi z instrukcję zgłoszenia się na parking Dziewiczej Góry. Na szczęście jest to rzut kamieniem i droga w obie strony powinna zająć max 20min. Na samym parkingu jest również przyjemna kawiarnia z małym kącikiem dla dzieci, jest to również idealny punkt na wizytę dla rodziny – komu nie będzie się chciało wchodzić na górę, może zostać w lokalu (zdjęcie poniżej). Generalnie jest to najbardziej znane miejsce w Puszczy i możemy się tam spodziewać ludzi. Niekoniecznie tłumów, miejsce dla auta też się powinno znaleźć, ale jednak.

Szlaki turystyczne

Kolejna mocna strona obszaru to sensowny układ szlaków turystycznych. Nie przepadam za powrotem do auta/pociągu tę samą drogą i tutaj rzeczywiście jest możliwość zrealizowania tak planu trasy, by wysiąść na jednej stacji i podejść do innej. Podobnie z dojazdem autem – Parking Dziewiczej Góry jest całkiem dobry na przyjemne spacery, to na bardziej klimatyczne miejsca należy wybrać parkingi w Kamińsku lub w Zielonce. W Zielonce dodatkowo znajduje się arboretum leśne, ale moim zdaniem nie ma sensu wchodzić na jego teren – zdecydowanie ładniej prezentuje się jako całość z drogi głównej w Zielonce.

Osobiście, samochód zaparkowałem właśnie w sercu Parku Krajobrazowego, a następnie udałem się niebieskim szlakiem w kierunku Głęboczka. Tam zmiana koloru na zielony w kierunku Kamińska, by potem spotkać się za Jeziorem Czarnym z Dużym Pierścieniem Rowerowym i wrócić prostą drogą do punktu zbiórki. Zrobiłem blisko 16km, ale trasa jest na tyle elastyczna, że można ją wcześniej skracać jak i rozszerzać. I tak najkrótsza opcja to może być 9km (Zielonka -> niebieskim do Głęboczka -> zielonym do skrzyżowania z pomarańczowym Pierścieniem Rowerowym dookoła Poznania i powrót pomarańczowym rowerowym do Zielonki). Więcej szczegółów o szlakach można znaleźć na stronie Turystyka w Puszczy Zielonka, ale i zachęcam do zainwestowania w dobrej jakości mapę turystyczną Poznania i okolic. Kupiłem swoją ponad 4 lata temu i spisuje się tak samo dobrze do dziś, a generalnie łatwiej znaleźć konkretne informacje niż w necie.

Szlaków w Parku Krajobrazowym starczy na wiele godzin zabawy, sam bywam tam dość regularnie. Sama rekreacja w lasach zresztą jest zawsze tylko częścią. Pozwala spojrzeć na świat z nieco innej perspektywy niż codzienne praca/dom/miasto, zwolnić i zastanowić się bez żadnych nacisków i przeszkadzaczy nad własnymi wyborami. Do tego przyjemne zmęczenie po rekreacji sprawi, że późniejszy posiłek i inne trywialne rzeczy będą po prostu bardziej satysfakcjonujące. Zdecydowanie polecam!

Jedna myśl na temat “Puszcza Zielonka

Dodaj komentarz