Zielony Punkt Kontrolny / Jezierce

Kolejny miesiąc i kolejny Zielony Punkt Kontrolny zaliczony! Tym razem, w pewną majową sobotę wybrałem się do nadleśnictwa Czerniejewo, w Jeziercach. Dla przypomnienia – Zielony Punkt Kontrolny to idea udostępniania bardzo szczegółowych map danego obszaru. Kluczowa jest zatem umiejętność korzystania z analogowych map. Z reguły na tym obszarze znajduje się kilkanaście, czasem kilkadziesiąt słupków, które musicie znaleźć chociaż spokojnie – ich docelowa ilość zależy od długości trasy jaką wybierzecie. Pod tym względem jest naprawdę super zamysł, bo są trasy rodzinne, krótkie, średnie i długie. Tyle z przypomnienia, a jeśli chcecie więcej podstaw to koniecznie zajrzyjcie na Zielony Punkt Kontrolny / Kamionki.

ZPK Jezierce – Podstawowe informacje

Detale tego projektu można podejrzeć na stronie nadleśnictwa, dokładnie TUTAJ, ale jedna ważna uwaga: pinezka (link do GoogleMaps na stronie) jest w miejscu oddalonym o 200 metrów od faktycznego parkingu i miejsca startu – ten znajduje się TUTAJ. Parking spory, dojazd również, leśna, nieutwardzona droga prowadzi zaledwie parę minut i jest w całkiem dobrym stanie.

Poza tym cieszy dość spora liczba tras, ale też aktualizacje z tego roku. Ja akurat skorzystałem z opcji trasy krótkiej 4,9km. Pamiętajcie jednak, że czas nie jest określony, a podana długość trasy odpowiada odległościach w linii prostej łączącej punkty – w praktyce może się zdarzyć, że normalnie 4km przejdziecie w godzinę, ale trasa z poszukiwaniem słupków zajmie Wam nawet 3 razy więcej. Warto mieć zatem w plecaku wodę czy coś do przegryzienia, zwłaszcza, że na obszarze tego projektu jest kilka fajnych miejsc gdzie można usiąść i zrobić przerwę od spaceru.

Zielony Punkt Kontrolny Jezierce

ZPK Jezierce – opis punktów trasy średniej

Zaczynamy spacer szeroką leśną drogą i obieramy „jedynkę” za cel. Wydaje się banalny start, ale te pierwsze zawsze okazują się nieco trudniejsze – mózg jeszcze nie jest przyzwyczajony do znalezienia wszystkich szczegółów z mapy i okolicy. Dopiero za drugim razem udało mi się wejść w odpowiednią ścieżkę i dostrzec pierwszy słupek choć dużo nie brakło, by skończyło się  na „no nie ma, idę dalej!”. Tak, tam poniżej na środku to jest właśnie ten słupek 😉

Zielony Punkt Kontrolny Jezierce

Trójka jest prosta choć ilość komarów szybko przegania nas z tego podmokłego terenu. Dwójka wymaga nieco spostrzegawczości, a piątka jest banalna przez odpowiedni obiekt znajdujący się zaraz obok (oznaczony na mapie).

Zielony Punkt Kontrolny Jezierce

Czwórka też jest prosta, zresztą jest praktycznie przy ścieżce przyrodniczej – tam możemy spotkać najwięcej ludzi. Ósemka wymaga naprawdę solidnej spostrzegawczości, by dojrzeć ją z drogi, ale można również do niej dotrzeć obserwując inne punkty orientacyjne. Szóstka jest bardzo prosta gdy wiemy jak działają poziomice na mapach. Siódemka wymaga za to trochę samozaparcia – zielona barwa dookoła nich znaczy, że jest gęsto jeśli chodzi o drzewa, ale da się znaleźć. Dziesiątka to powrót do powrót do ćwiczenia o poziomicach, ale też innych punktach orientacyjnych, by w odpowiednim momencie zejść ze ścieżki. Z przyczyn czasowych 11 i  12 musiałem odpuścić, ale trzynastka za to okazała się bardzo prosta – choć jest w takim zagłębieniu przez co nie do końca widać ten słupek ze ścieżki i jak zwykle trzeba się ratować innymi sposobami. Voila, jesteśmy z powrotem na parkingu.

Zielony Punkt Kontrolny Jezierce

ZPK Jezierce – Podsumowanie

Zielony Punkt Kontrolny Jezierce to naprawdę solidnie przygotowany projekt. Mnogość opcji sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie, a aktualizacje nakazują sądzić, że ten projekt cały czas jest, a nie został ukończony tuż po starcie. Duży parking, ciekawe miejsce (sporo jezior), a do tego strasznie satysfakcjonując znajdywanie kolejnych punktów sprawiają, że z dozą uznania dla siebie wsiadasz do auta po spacerze. Bo ostatecznie tak to trochę wygląda – spacer przede wszystkim, a miejscami tylko trzeba zejść ze ścieżek w wybranych momentach i znaleźć to czego szukamy. Dla mnie to naprawdę opcja idealna na zachęcenie do spacerów po lesie.

Ścieżka przyrodnicza w Jeziercach Ścieżka przyrodnicza w Jeziercach

 

 

 

Dodaj komentarz