Zielony Punkt Kontrolny / Żarnowiec

Od kiedy po raz pierwszy poznałem czym jest Zielony Punkt Kontrolny, jak bardzo jest to trudne dla znalezienia dla mniej wprawionych turystów konsekwentnie realizuję sprawdzenie tego typu projektów w okolicy Poznania. Dla tych, którzy nie wiedzą po szczegóły odsyłam do wpisu „ZPK / Kamionki„, ale w skrócie chodzi o szukanie punktów w lesie bazując na analogowych, ale bardzo szczegółowych mapach. Najważniejszymi zaletami takiej formy spędzania czasu jest poprawa orientacji w terenie, myślenia przestrzennego oraz odpoczynek czynny.

ZPK Żarnowiec / Podstawowe informacje

W jeden z niespodziewanie ciepłych dni na początku marca postanowiłem wybrać się na zachód od Poznania gdzie jest zlokalizowany jeden z tych projektów – Zielony Punkt Kontrolny Żarnowiec. Szczegóły i mapy znajdziecie tutaj: https://konstantynowo.poznan.lasy.gov.pl/zielony-punkt-kontrolny. Jedyne co trzeba wiedzieć to fakt, że do parkingu prowadzi polna droga więc różnie może to wyglądać tuż po ulewnych deszczach. Auto możecie zostawić TUTAJ lub TUTAJ – wprawdzie oficjalny start jest przy tym drugim punkcie to i tak część słupków jest bliższa pierwszemu zatem nie ma większej różnicy.

Teoretycznie do wyboru są trzy poziomy trudności opisane jako długość tras krótka/średnia/długa, ale praktycznie średnia i długa mają w zasadzie takie same odległości. Pamiętajcie tylko, że odległości wskazane na przygotowanych mapach to odległości w linii prostej pomiędzy punktami – idąc ścieżkami przejdziemy więcej! Patrząc na długości tras ledwo przekraczające 5 kilometrów okazuje się, że ten Zielony Punkt Kontrolny jest dość kompaktowy. Na nasze potrzeby wybraliśmy punkty zawarte w Wariancie 1 trasy średniej – punkty i tak się powtarzają w pozostałych wariantach średnich/długich.

Żarnowiec Wielkopolskie

Przed wyruszeniem w drogę warto jednak poświęcić jeden krótki akapit okolicy startu – to całkiem przyjemne miejsce na wizytę w lesie choć niewiele jest tutaj pieszych szlaków. Bardziej to kojarzę jeszcze kiedy więcej czasu spędzałem na rowerze. Przerwa przy źródełku była stałym punktem przejażdżki tymi okolicami. Zresztą – po całym spacerze spędzonym na szukaniu słupków my też tam chwilę odpoczęliśmy. 🙂

ZPK Żarnowiec / opis punktów

Zaczynamy od placu zabaw gdzie mamy pierwszy, przykładowy słupek. Pomimo ciepłego dnia i ogromnej ilości ludzi na placu nie przykuwa on niczyjej uwagi poza naszą. Kolejny wyznaczamy sobie słupek o numerze 12 – musimy obejść plac zabaw, skorzystać z urokliwego mostku, przy przeprawić się na drugi brzeg Samicy Stęszewskiej i voil’a – widzimy nasz cel. To jest łatwizna. Trudniejszy jest nasz kolejny cel – 11stka, którego poszukiwania ostatecznie porzuciliśmy przez brak chęci przedzierania się najkrótszą drogą przez gęste drzewa.

Żarnowiec Wielkopolskie

Następny cel – 10, dotarcie do niej zajmie nam trochę czasu. Spacer spokojny choć przerywany niestety co jakiś czas ryczącymi silnikami motocykli cross’owych czy quadów których kierowcy nielegalnie wjeżdżają do lasów niszcząc przyrodę. Docieramy na nieco podmokłe pole. Uzbrojeni w mapę, dobre buty wypatrujemy wieżyczki myśliwskiej przy której ma być słupek i… „no nie ma, akurat tej nie ma, to musi tu być!” Kręcimy się jeszcze tu i ówdzie, ale podmokły teren grozi zapadnięciem po kostki i dalej więc obieramy sobie za cel spacer okrężną drogą do słupka numer 9. Spoglądamy na mapę, sporo poziomic układających się w charakterystyczny kształt symbolizujący wzniesienie. To pomaga nam wypatrzeć nasz cel z dziesiątek metrów pomiędzy drzewami – to było łatwe.

Ósemka też nie sprawiła nam trudności przy dobrym czytaniu mapy. Potem trochę spaceru, by wspiąć się w okolice słupka numer 6 i 5 – tam jest sporo wzniesień, gratka dla każdego kto czasem lubi odwiedzać południe kraju. Ostatni punkt, czwórka też nie sprawia większych problemów. Kierujemy się do auta zaparkowanego w pobliżu źródełka choć jeszcze mamy chrapkę na słupki oznaczone pierwszymi trzema numerami. Jedynka jest banalna, trójka wymaga podejścia na wzniesienia, a dwójka spaceru dookoła, ale są dość łatwe do znalezienia. Więcej punktów nie ma, pora wrócić do auta.

Żarnowiec Wielkopolskie

ZPK Żarnowiec / Podsumowanie

Zielony Punkt Kontrolny Żarnowiec to bardzo kompaktowy projekt, który jednak jest idealny dla początkujących. Większość punktów położonych jest w miejscach, które łatwo zauważyć jeśli czytanie mapy jest na poziomie dobrym, a jednocześnie w pewien sposób ukryta przed oczami zwykłych spacerowiczów. Aczkolwiek tutaj też trzeba zauważyć – pomimo dziesiątek aut w pobliżu placu zabaw czy źródełka tak naprawdę w lesie spotkaliśmy pojedyncze osoby. Tylko niewielki procent zapuszcza się w ten kompleks leśny, który nomen omen jest bardzo przyjemny do spacerów – aż zacząłem żałować, że nie ma tam sensownych szlaków, które mógłbym Wam zrecenzować.

Śmiało zatem polecam Zielony Punkt Kontrolny Żarnowiec – tak na początek jak i na później, bo satysfakcję z odnajdywania miejsc niby dostępnych, ale nieco ukrytych ma zapewne każdy turysta, który trafił na moją stronę. Do zobaczenia na szlaku!

Zielony Punkt Kontrolny Żarnowiec

Dodaj komentarz