The Best of Zachodniopomorskie

Podsumowanie wyjazdu „Zachodniopomorskie w tydzień„.

Zachodniopomorskie ma taki układ, że trudno zaplanować jedną wycieczkę. Moja 10-dniowa wycieczka wykraczała poza klasyczną koncepcję tygodniowego urlopu, bo była to część dwóch tygodni wolnego. To obszar idealny na spędzanie wielu weekendów i regularne powroty. Dopiero za piątym podejściem udało mi się przygotować plan wycieczki w pigułce, który mieści się w 7-9 dniach. Podsumowanie najlepszych miejsc znajdziecie poniżej.

Sobota i niedziela – Szczecin

Niestety cel zmusił do pominięcia najdalej wysuniętego zachodniego krańca Polski i Krzywego Lasu, ale w Szczecinie musicie zostać 2 dni, by się nie zmęczyć bieganiem.

W sobotę zacznijcie w Szczecinie od spaceru przez dziedzińce Zamku Książąt Pomorskich, przez wieżę widokową Muzeum Narodowego na Wałach Chrobrego. Następnie odwiedźcie Centrum Dialogu Przełomu, rzućcie okiem na Filharmonię oraz wsiądźcie w tramwaj do Muzeum Techniki i Komunikacji. Wrócicie do centrum spacerem przez Arboretum, Park Kasprowicza i Błonia Jana Pawła II. Wieczorem wpadnijcie w okolice Bogusława IX lub na Bulwary Nadodrzańskie.

Kolaż Szczecin

Niedzielę zacznijcie w Morskim Centrum Nauki, znajdźcie charakterystyczne szczecińskie pomniki (Paprykarza oraz Krzysztofa Jarzyny, szefa wszystkich szefów). Wszystko już wiecie? To dajcie się zaskoczyć w Podziemnych Trasach Szczecina – najpierw musicie znaleźć ich na dworcu głównym! Na koniec zostawiam Wam czas na spacer Bulwarami, może dotrzecie do szczecińskiej Wenecji?

Kolaż Szczecin

Poniedziałek – Wikingowie, Wolin i Międzyzdroje

Stargard jest niezły, ale kiedy mamy więcej czasu. Wy skierujcie się do Centrum Wikingów i Słowian, a dalej rozejrzyjcie się po wyspie Wolin na której się znajdziecie. Jeśli jednak spacery po lasach Wam nie w głowie to wpadnijcie do Międzyzdrojów gdzie sprawdźcie promenadę, molo i centrum z dwoma parkami czy Aleją Gwiazd. Jeśli jeszcze Wam mało macie na miejscu Oceanarium.

Kolaż Wolin

Wtorek – Dzień w Świnoujściu

Wybierzcie się do Świnoujścia dzięki tunelowi otwartemu w 2023 roku. Zwiedźcie Fort Gerharda, latarnię morską, przespacerujcie się przez emerycką Promenadę Zdrowia kończąc swój spacer na legendarnej Stawie Młyny. Przez Park Zdrojowy wróćcie do centrum. Ewentualnie możecie rozważyć jeszcze Fort Zachodni lub Fort Anioła.

Kolaż Świnoujście

Środa – Dzień w Kołobrzegu

Czeka Was nadmorska przejażdżka. Z ciekawostek po drodze macie Dziwnów ze zwodzonym mostem i Trzęsacz w którym stoi ostatnia ściana kościoła, który zabrało morze. W Kołobrzegu zobaczcie koniecznie latarnię morską na ostatkach Twierdzy Kołobrzeg, przejdźcie promenadę, rozważcie molo. Byłoby miło również zobaczyć kołobrzeskie centrum z Ratuszem na cele. Tam też znajdziecie muzeum miejskie Patria Colbergiensis, a parę kroków dalej Muzeum Oręża Polskiego. A jak jeszcze będziecie mieli siłę to może Most Portowy z widokiem na marinę oraz właśnie port?

Kolaż Kołobrzeg

Czwartek – Koszalin i Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie

Ponownie wybierzmy się wzdłuż wybrzeża, nie ma gdzie się spieszyć więc może warto zrezygnować z drogi ekspresowej?

W Koszalinie sprawdź Muzeum Obrony Przeciwlotniczej, a następnie zajrzyj do centrum na mały spacer, koniecznie przejdź przez park Książąt Pomorskich. Rozważ wizytę w miejskim muzeum. Wróć do auta i wpadnij do Zamku Książąt Pomorskich w Darłowie. Znajdź wszystkie potrzebne rzeczy do rozwiązania muzealnej gry, pobaw się interaktywnymi sprzętami i poznaj ciekawe historie dawnych władców. W Darłówku czeka Cię klimat mniejszej, nadmorskiej miejscowości, a tak naprawdę to tylko dzielnica Darłowa. Spacer promenadą z ładnym widokiem na morze powinien być przyjemnością, zerknij też na stosunkowo niską latarnię morską do której dotrzesz przez most rozsuwany. A może jeszcze zdążysz na wodny tramwaj?

Kolaż Koszalin i Darłowo

Piątek – Zamek w Świdwinie i odpoczynek w Połczynie Zdroju

Pora wracać w głąb lądu! Podborsko 3001 jest niestety czynne tylko w wybrane dni weekendu więc pozostaje zajrzeć do Świdwina i jego zamku. Wdrap się na wieżę, odkryj muzealną wystawę, poznaj legendę Bitwy o krowę, a następnie przejdź cały zamek dookoła korzystając z fajnie pomyślanego systemu przejść. Odpocznij w klimatycznej zamkowej kawiarni. W Połczyn Zdroju spaceruj po parku, ale zajrzyj co kryje szlak wzdłuż rzeki Wogra, mogą się przydać buty trekkingowe! A jeśli potrzebujesz zdjęcia na Instagrama to Połczyńskie Parasolki polecają się na hashtagi!

Kolaż Połczyn Zdrój i okolice

Sobota – Złocieniec, Ińsko, Wałcz i powrót do Poznania

Odwiedź na chwilkę Złocieniec i jego wzgórze zamkowe bez zamku. Wpadnij na wieżę widokową w Ińsku – zachwyć się taflą jeziora o takiej samej nazwie, może jeszcze tu wrócisz do parku krajobrazowego, skorzystasz z widocznej w oddali plaży? W Wałczu masz miejsce na spacer wzdłuż jeziora. Chociaż idealny byłby tam rower, może dojedziesz do mostu wiszącego? Jeśli wolisz wojskowe klimaty rozważ Skansen Fortyfikacyjny Grupa Warowna „Cegielnia”.

Kolaż Ińsko i Wałcz

Pora wracać. Ale hej, przecież to dopiero sobota… Może warto zostać gdzieś dzień dłużej i po prostu odpocząć? 😉

Podsumowanie

Udało się! Pomimo sporego obszaru udało się przygotować dla Was plan w pigułce w którym są naprawdę fajne turystyczne miejsca. Wszystko to z myślą z tyłu głowy byście mieli czas na kawiarnie i sjestę prawie każdego dnia. A i nawet macie zapas jednego dnia wolnego – możecie dołączyć na początek Cedyński Park Krajobrazowy, albo spędzić nad morzem jeden dzień więcej, albo w Połczynie. Tylko w tym ostatnim pamiętajcie, że Waszymi turystycznymi towarzyszami będą zapewne emeryci. Aczkolwiek czas zwolni… odpoczniecie, prawda? 😉

Dodaj komentarz