PNW – Zwiedzanie: Pomysł na wieczór

Gdzie coś się dzieje?

Przede wszystkim nocne życie jest w najbliższej okolicy Starego Rynku. Masa knajpek, w okresie letnim ogródki zazwyczaj pełne sprawiają, że w mieście jest gwarno. Do tego najważniejsza ulica zaraz obok to ulica Wrocławska (na mapie w zasadzie od P1 do P3) – czasem na samym rynku jest ciszej niż właśnie tam. Pozostałe uliczki w okolicach są zdecydowanie bardziej spokojne, ale warto też zajrzeć na ulicę Woźną – często tam wystawione stoliki w lepszą pogodę są równie intensywnie wykorzystywane. Prócz tego jak tylko pogoda pozwala poznaniacy korzystają ze stref położonych na rzeką – prócz tego, że KontenerART (oznaczony numerem 17) jest miejscem, które koniecznie trzeba chociaż odwiedzić, by zobaczyć ten projekt zbudowany z kontenerów transportowych, to do tego jeśli się zaopatrzymy w piwo to możemy je bez problemu spożyć w wyznaczonych strefach nad samą rzeką. W komplecie z przenośnymi grillami potrafią być bardzo dobrym pomysłem na poznanie się z Wartą. Aczkolwiek należy zwrócić szczególną uwagę na miejsce – na części z nadrzecznych trawników jest zakaz spożywania alkoholu – odpowiednie znaki znajdują się zazwyczaj pod mostami. Jeśli chcecie zobaczyć jak wygląda Warta wieczorem to najlepiej przespacerować się zgodnie z poniższą mapką. Zobaczycie zarówno rzekę, miniecie Kontener.ART jak i dotrzecie do Śródki będącej aktualnie również ciekawym pomysłem na wieczór aczkolwiek należy tutaj wspomnieć, że dwie knajpy, które zdefiniowały na początek klimat tego miejsca przenoszą się na Święty Marcin. Mowa oczywiście o Raj oraz La Ruina. Ale i tak warto tam wpaść, na przykład po to, by zobaczyć trójwymiarowy mural. Zresztą nie jest daleko – spacer może zajmie 10 minut w jedną stronę? Ale nie przejmujcie się jeśli tam nie dotrzecie – jutro i tak tam wpadniemy.

IMG002

A może by w coś zagrać?

Poznań ma trochę do zaoferowania w tej kwestii. Lokalne escape roomy zajmują wysokie miejsca w ogólnopolskich rankingach, parę przyjemniejszych klubów bilardowych też się znajdzie, a dla tych co preferują planszówki również w najbliższej okolicy centrum jest parę miejsc wartych odwiedzenia.

Do Escape Roomów chodzę regularnie, warto wspomnieć, że poznańscy właściciele pokoi zagadek są profesjonalistami i w poważny sposób podchodzą do bezpieczeństwa. Niestety, rok 2019 był bardzo trudny dla branży i wiele dobrych miejsc musiało albo przenieść się w inne miejsca, poza centrum miasta albo zakończyć działalność. Po zaliczeniu większości najlepszych lokalnych pokoi, w ścisłym centrum pod uwagę wziąłbym dwie poniższe firmy. Pamiętajcie jednak, by zarezerwować wizyty! Szczegóły kontaktowe w linkach poniżej.

 • Dreamscape (ER na mapie – LINK) – Doskonały klimat pokoi. Koneser idealnie sprawdzi się dla ekip, które chcą wysilić szare komórki, ale niekoniecznie w poczuciu grozy, a Urok jest fantastycznym pomysłem na grę z dziećmi. Najnowszy pokój czyli Tajemnicze domostwo to już gra z lekką dozą dreszczyku, ale w takich klimatach lepiej iść do…
 • Continuum (ER na mapie – LINK) – to zdecydowanie pokoje dla tych, którzy lubią się bać, a jednocześnie pierwsze kroki mają za sobą. Wszystkie pokoje są przeznaczone dla graczy średniozaawansowych. Murder House to horror, a Szum jest thrillerem. A najnowsze czyli Osobowość oraz Nieznajomi to już totalny majstersztyk jeśli chodzi o Escape Roomy!

Pozostając w temacie gier różnej maści, aczkolwiek nastawionych tym razem na wykorzystanie planszy mogę polecić:

 • GOSU (ul. Rybaki 22 – PL1 na mapie) – podstawowa i najbardziej nastawiona na planszówki miejscówka. Poprzednio dostępna przy ulicy Taczaka, a aktualnie na Rybaki oferuje wypożyczenie swoich gier jak i wejście na wieczorek, by pograć z innymi. Jestem przekonany, że każdy znajdzie coś dla siebie, a nawet jeśli nie wiemy czego szukamy to pasjonaci na miejscu na pewno nam coś doradzą.
 • Kosteczka (ul. Strzelecka 13/1 – PL2 na mapie) – Klimatyczny lokal. Mniej pubu, więcej miejsca na granie, ale moim zdaniem jest to idealnie zachowane, bo nie czujemy się jak w GOSU, a jednocześnie nie jest bezpośrednim celem dla szukających alkoholu, a praktycznie jest rzut beretem od Wrocławskiej czyli ścisłego centrum miasta. Nie posiada też konsol. Jak dla mnie najlepsza opcja na wieczorne granie, zdecydowanie polecam.
 • Cybermachina (ul. Mielżyńskiego 19- – PL3 na mapie) – Bardzo popularne miejsce, posiada konsole oraz gry planszówkowe. Położone zaraz obok Okrąglaka, a zatem również dość krótki spacer i jesteśmy na Starym Rynku. Jak dla mnie opcja numer dwa z uwagi na fakt, że spotkamy tam zapewne więcej ludzi oraz mniej klimatyczny wygląd.
 • Napiwek PUB (ul. Wodna 12 – PL4 na mapie) – przyjemny pub gdzie znajdziemy trochę gier planszowych i powinniśmy coś znaleźć dla siebie – pełna lista na ich stronie. Spora ilość kraftowych piw do wyboru.

Bilard jako pomysł na wieczór na stałe zadomowił się wśród poznaniaków. Jeśli chcesz spróbować swoich sił lub regularnie grywasz to polecam poniższe kluby:

 • Black Ball Pool (ul. Wielka 21 – BI1 na mapie) – położony tuż przy Rynku klub z wieloma stołami oraz niezłą ofertą alkoholową. Swego czasu jeden z przyjemniejszych, obecnie jednak przez zagęszczenie stołów oraz dodanie głośniejszej muzyki stał się trochę irytujący na dłuższy pobyt. Ale na godzinę, by zacząć wieczór powinien być w porządku.
 • 12 stóp / 12 ft (ul. Za Bramką 10 – BI2 na mapie) – zdecydowanie mniej stołów niż w Black Ball, ale też parę uliczek dalej od Rynku. Zdecydowanie warto się tam przejść na spokojniejszą rozgrywkę.
 • Zakręcona Bila (ul. Ratajczaka 20 – BI3 na mapie) – swego czasu bardziej studencki niż Black Ball, aktualnie na podobnym poziomie. Wiele stołów, wybór piw, dobry na początek jeśli Black Ball może być za głośny lub brak wolnych stołów.
 • Hades (ul. Święty Marcin 80/82 – BI4 na mapie) – położony w Zamku Cesarskim (wejście od Alei Niepodległości), Bilard & Karaoke Club więc należy się spodziewać głośniejszej zabawy.

Kluby taneczne

Na sam koniec zostawiłem kluby taneczne – osobiście bywam bardzo rzadko w takich miejscach, ale dla wielu taniec to nieodłączna część weekendu więc starałem się wybrać te z najlepszymi opiniami po researchu w sieci:

 • Muchos (ul. Nowowiejskiego 13/15 – 10 minut spaceru od Rynku)
 • Pacha Poznań (ul. Paderewskiego 10 – zaraz obok Rynku w kierunku Placu Wolności)
 • Cuba Libre (Wrocławska 21 – zaraz obok Rynku)
 • Club HaH (ul. Małe Garbary 6 – 5 minut spaceru od Rynku)
 • Cuba Libre (ul. Wrocławska – 3 minutyr spaceru od Rynku)

Bawcie się dobrze! I pamiętaj tylko, pobudka najpóźniej o 9-10, by mieć czas na śniadanie! 🙂