W przewodniku znajdziesz opis spaceru na dwa dni. Lekkim krokiem zobaczysz najważniejsze rzeczy w centrum miasta, dowiesz się o nich tego co najważniejsze, będziesz miał/a chwilę czasu na samodzielne odkrywanie poznańskich uliczek, a na sobotni wieczór polecę Tobie okolice w których bawi się Poznań. Do tego na mapie, dodałem również miejsca gdzie możesz dobrze zjeść śniadanie, obiad czy usiąść na kawę. Podsumowując – z tym przewodnikiem możesz wybrać się do wielkopolskiej stolicy mając trochę pieniędzy (wcale nie miliony monet) i po dwóch dniach wrócić tylko z nieco uszczuplonymi funduszami (poznańska oszczędność jest legendarna prawda?), ale zdecydowanie bogatszy/a o znajomość miasta w końcu – „podróże kształcą” 🙂
Poznań ma całkiem nieźle rozwinięte połączenia drogowe z resztą kraju. Drogi S5 oraz S11 naprawdę są bardzo przydatne, aczkolwiek cena za wielkopolskie odcinki autostrady A2 woła o pomstę (nie licząc obwodnicy Poznania – ta jest darmowa). Do Wrocławia drogę ekspresową już mamy, a plan otwarcia „eski” do Bydgoszczy jest na bardzo zaawansowanym poziomie. Jedynie wylot w kierunku północnym na Piłę, pomimo otwarcia zachodniej obwodnicy miasta, jest nieco bardziej uciążliwy.
Poznań ma też swoją stację kolejową w centrum miasta zwaną Poznań Główny. Niestety aktualne rozwiązanie nijak nie przywodzi na myśl nowoczesnego europejskiego miasta – stary budynek jest zamknięty, a aktualny dworzec znajduje się w zasadzie w budynku centrum handlowego Avenida i jest nazywany potocznie chlebakiem. Dodajmy, że przechodząc do peronów 4-6 i tak korzystamy z rozwiązania z czasu starego budynku. Zatem – dojechać można, ale nie liczmy na zdjęcia w porównaniu do takiego Wrocławia.
Do miasta można również dolecieć, lotnisko Ławica obsługuje loty krajowe, czasem można nawet dobrą cenę wyhaczyć z LOTem czy Ryanairem.
W Poznaniu można w miarę sprawnie się poruszać komunikacją zbiorową. Charakterystyczne zielone pojazdy są wręcz doskonale widoczne na miejskich drogach, aczkolwiek do nawigowania po trasach zalecam używać aplikacji bądź strony internetowej (dostępnej również mobilnie) – Poznań Jak Dojadę. Warto również wiedzieć, że bilet można kupić w stacjonarnych biletomatach czy mobilnie, np. w aplikacji Mobilet. Na weekend wystarczy, że zakupicie bilet 24 godzinny (Normalny 13,60PLN, Ulgowy 6,80PLN) w myśl promocji trwającej od dawien dawna: „Bilet 24-godzinny na weekend” – jednorazowy bilet czasowy 24-godzinny skasowany od godziny 20.00 w piątek do godziny 24.00 w sobotę obowiązuje do godziny 24.00 w niedzielę.
- Strona Poznań Jak Dojade: https://jakdojade.pl/poznan/trasa/
Parking z przyczyn oczywistych najlepiej polecić w miejscu noclegu jeśli dysponuje takowym. Przypominam, że od 1 czerwca 2020 parkowanie w Strefie Parkowania jest płatne w w dni robocze w godzinach 8-20 oraz soboty 8-18., Do tego zdecydowanie warto zawsze uważać na znaki, by nie stanąć na miejscu parkingowym dla autobusów. W ścisłym centrum są co najmniej dwa takie miejsca gdzie regularnie Straż Miejska przyjeżdża zakładać blokady lub nakładać mandaty (w zasadzie to wzywać do stawienia się w siedzibie SM co samo w sobie jest niedogodnością, by następnie otrzymać mandat). W mieście istnieją też parkingi buforowe, ale płatne 3PLN/h również w dni wolne od pracy co sprawia, że nie są przesadnie tanią opcją. Ewentualnością jest możliwość skorzystania z parkingów oznaczonych literami C, D, E centrum handlowego Avenida, które oferuje 3h parkowania gratis, a za dobę policzą 40PLN.
Dojazd w nawigacji wpisać najlepiej „Wolne Tory Poznań” i tuż przed galerią handlową kierować się oznaczeniami na Parking D, E (wjeżdża się wyżej + dla informacji A oraz B są przeznaczone dla klientów galerii handlowej i nie są czynne 24h). Wjazd na parkingi został oznaczony strzałką:
Booking.com doskonale nadaje się do wyszukiwania wszelkich noclegów -> skupcie się tylko, by miejsce znajdowało się dość blisko centrum (zalecam, by znajdowało się na obszarze Mapy głównej centrum dostępnej na stronie głównej przewodnika) i najlepiej by miało wspomniany prywatny parking jeśli przybywacie autem. Wszelkie dodatkowe udogodnienia zależne od upodobań.