Muzeum Lecha Poznań – czy tylko kibice będą zadowoleni?

Wprawdzie do Poznania przeprowadziłem się równo dekadę temu to niezbyt interesowałem się stadionem. Aż nadszedł grudzień ’22 kiedy dokonano uroczystego otwarcia Muzeum Lecha Poznań. Problem w tym, że… dostępne dla turystów było dopiero z końcem stycznia! Nie wiem jakim cudem można dokonać otwarcia po czym zamknąć obiekt na 1,5 miesiąca, ale logiki w marketingu nie szukajmy.

Trochę z poczucia blogowego obowiązku chciałem zobaczyć co ma do zaoferowania aktualny mistrz kraju i wybrałem się na zwiedzanie. Jak poszło, jaka ocena i komu polecam wizytę? Zapraszam do lektury.

Przygotowanie wycieczki

Istnieją dwie możliwości, by zobaczyć muzeum. Albo zapiszemy się na wycieczkę po stadionie wraz z wejściem do Muzeum, albo samo Muzeum. Druga opcja jest raz dziennie, od poniedziałku do soboty w wyznaczonej godzinie, ale… totalnie się nie opłaca. Za wejście do Muzeum obiekt liczy 25PLN za bilet normalny gdy opcja z wycieczką po stadionie jest zaledwie 5PLN droższa! Opcja ze spacerem po stadionie jest też kilka razy dziennie dlatego łatwiej dopasować sobie do planu.

Więcej informacji znajdziecie tutaj: https://bilety.lechpoznan.pl/CMS?page=zwiedzanie

Auto zaparkujecie na płatnym parkingu stadionowym, ale zalecam rzucić okiem na ten parking, który jest darmowy. Krótki spacer do miejsca zbiórki przed sklepem Lecha Poznań na pewno nie sprawi Wam żadnego problemu.

Wycieczka po stadionie

Punktualnie o ustalonej godzinie zjawia się młody chłopak, który będzie naszym przewodnikiem. Wchodzimy na teren stadionu i mamy widok z samego dołu na murawę. Nie ma przynudzania, historia w maleńkiej pigułce bez wymieniania dat i encyklopedycznych regułek – lubimy to. Z piłkarskich miejscówek lata temu miałem okazję być jedynie na Stadionie Narodowym. Czy to sprawiło, że wielkość murawy nie zrobiła na mnie specjalnego wrażenia? Poważnie, boisko nie wydaje się tak duże jak w transmisjach telewizyjnych!

Potem mamy przejścia przy ławkach rezerwowych, a następnie na górę przez miejsca dla VIPów czy pomieszczenia na wynajem przez firmy. Chociaż jedno miejsce jest dostępne nawet na imprezy komunijne! Z jednej strony zaskoczenie, z drugiej będąc dzieckiem też ganiałem za piłką i takie wydarzenie na pewno byłoby „WOW”. Ciekawym pomieszczeniem jest jeszcze miejsce konferencji prasowych – możemy usiąść na fotelu i poczuć się jak trener, który podsumowuje mecz mając w tle ścianę sponsorów.

Sala konferencyjna Lech Poznań

Piętro niżej i wizyta w szatni gości – sporych pomieszczeniach gdzie możemy zobaczyć w jaki sposób przeciwnicy lokalnej drużyny przygotowują się do wyjścia na boisko. Warto zobaczyć, że sport dziś to nie są tylko piłkarze, ale sztaby ludzi, którzy muszą mieć miejsca do pracy.

Muzeum Lecha Poznań

Na potrzeby Muzeum zaadoptowano pewne miejsce. Zaskoczy nas wielkością, bo nie jest przesadnie duże. To w zasadzie dwa, trzy korytarze z gablotami, a w nich historyczne przedmioty. Puchary, pamiętniki, wspomnienie legendarnych nazwisk. Trochę festiwal nostalgii, ale trzeba przyznać, że można też trochę lepiej poznać historię jak klub powstawał, zrobić to bardziej namacalnie. Ciekawym elementem jest kasownik na którym możemy wydrukować za darmo imienny bilet na jedno z legendarnych spotkań. Nie można też pominąć dźwiękoszczelnego pomieszczenia w którym możemy sprawdzić ile decybeli samodzielnie wygenerujemy przy wspieraniu drużyny!

Tyle, że to w zasadzie tyle. Atrakcja na 10 minut, góra 15 jeśli będziemy wszystko czytać. Przy wspomnianej różnicy cenowej nie warto wybierać się tylko tutaj, dodajmy sobie stadion koniecznie do tej wycieczki.

Muzeum Lecha Poznań

Podsumowanie

Całość zajęła godzinę i idealnie wpadła w sobotę przed wizytą w knajpie na obiad. Pamiętajcie, że oceniam z punktu widzenia osoby, która kibicem nie jest, choć swego czasu piłką nożną interesowałem się sporo. I moim zdaniem… jestem na tak! Stadion Lecha Poznań wraz z muzeum wpisują się w tkankę Poznania, mają wpływ na to jak Poznań jest widziany w kraju więc warto się tam wybrać. Zwłaszcza, że nasz stadion pod jednym względem jest oryginalny, bo jest w nim coś czego na innych nie ma. Tego nie zdradzę jako wisienka na torcie, ale powtórzę – warto odwiedzić to miejsce zwłaszcza przy dobrej pogodzie.

Stadion Lech Poznań

Dodaj komentarz