Puszcza Zielonka – kilka godzin na spacerze sprawi, że odpoczniesz?

Pomimo wielu postów w serii Las na weekend, tworzenie nowych ścieżek jest dla mnie zdecydowanie najłatwiejszym zadaniem. Coraz więcej ścieżek już poznaliście co mnie motywuje do wynajdywania coraz to ciekawszych połączeń szlaków. Wszystko tak, by spacerowało Wam się pewnie, bezpiecznie i aktywnie. Chociaż może wśród Was są tacy, którzy woleliby na taki spacer wybrać się z kimś kto ten szlak już zna?

Tym razem wybrałem to co jest mi najbliższe czyli Puszcza Zielonka. Dziesiątki samochodów spotkamy na parkingu przy Dziewiczej Górze więc pora wybrać coś ciekawszego. I udało się – przez cały spacer spotkałem zaledwie kilkanaście osób (nie wliczając oczywiście parkingu). Autem dojeżdżamy na parking w centrum wielkopolskiej puszczy – Zielonka. Cztery kółka zostawiamy najlepiej na parkingu przez Arboretum TUTAJ.

Ścieżka

  • Długość: 14km
  • Czas: 4-5h (dziarskim krokiem 3h możliwe / sprawdzone osobiście)

Niebieski szlak pieszy

Zaczynamy niebieskim szlakiem pieszym w kierunku Tuczna. Ścieżka jest bardzo czytelnie oznaczona, ale nie przegapmy skrętu w lewo po pętli przypominającej przystanek autobusowy. Pamiętajmy o zasadzie oznakowań szlakowych – najczęściej po skręcie powinniśmy zobaczyć ponowne oznacznie szlaku tzw. potwierdzające.

Czeka nas tutaj 1,5 kilometra lekkiej, szerokiej drogi leśnej, która pokrywa się ze szlakiem rowerowym. Po maksymalnie 30 minutach (a w praktyce najczęściej 20-25min) dotrzecie do skrzyżowania – niebieski szlak pieszy pójdzie na wprost, a my skręcamy w lewo. Nasz kierunek potwierdzi drogowskaz „Dąbrówka 3,9km”, by rozwiać wątpliwości. Od tego momentu trzymamy się niebieskiego szlaku rowerowego.

Puszcza Zielonka Skrzyżowanie szlaków

Niebieski szlak rowerowy

Tutaj zejdzie nam godzina, aż dotrzemy do celu pośredniego naszej wycieczki. Bardzo prosta, leśna droga nie pozostawi wątpliwości którędy iść, a my możemy oddać się wszelkim rozmyślaniom na jakie nie znaleźliśmy w mieście czasu. Jeśli macie towarzysza podróży to świetny moment, by w pełni zaangażować się w rozmowę, bo na pewno nie przegapicie następnej zmiany szlaku.

Dąbrówka Kościelna

Idąc cały czas na wprost w końcu dotrzemy do wsi Dąbrówka Kościelna. Bez wątpienia warto rzucić okiem na charakterystyczny kościół – Zespół Sanktuarium Maryjnego Matki Boskiej Pocieszenia. Stanowi on jeden z zabytków, którymi firmuje się teren Puszczy Zielonki chociaż moje zdanie już znacie – wolę spacerować po lasach niż zwiedzać setki kościołów.

Przechodzimy przez wioskę trzymając się niebieskiego szlaku rowerowego, który skręci w lewo tuż za końcem osady. Dokładnie chodzi o leśną drogę w lewo –  przy krzyżu. Zdjęcie pomocnicze poniżej:

Dąbrówka Kościelna Szlak Rowerowy Niebieski

Niebieski szlak rowerowy

Kolejna godzina marszu przed nami trzymając się niebieskiej barwy. Szlak jest doskonale oznaczony, ale kontrolujcie go tutaj nieco bardziej. W pewnym momencie – (2/3 tego odcinka) dotrzecie do skrzyżowania w którym niebieski szlak rowerowy skręci w lewo, a następnie w prawo. Miejsce jest dobrze oznaczone, a gdybyście mieli wątpliwości to z tego skrzyżowania widać po lewej stronie pobliskie domostwa (w tym jedno w budowie). Podczas tego odcinka wyjdziemy również nieco z drzew na bardziej odsłonięte tereny, ale cały czas od centrów miast będziemy daleko – tłumów nie spotkamy.

Ważne jednak, by kontrolować punkt szczególny, przed wsią Niedźwiedziny do której prowadzi niebieski szlak. W pewnym momencie niebieski szlak rowerowy połączy się z czerwonym. Idąc niebieskim szlakiem w kierunki wsi Niedźwiedziny musimy skręcić ostro w lewo na czerwony szlak pieszy. Tym łatwiej to miejsce odnaleźć, bo w tym punkcie zwrotnym jest tablica „Puszcza Zielonka wita” – zdjęcie poglądowe z widokiem na drogę czerwonego szlaku poniżej.

Puszcza Zielonka Niedźwiedzice

Czerwony szlak pieszy

Ostatnie 4,5 kilometra przed nami, by znaleźć się przy samochodzie – to oznacza godzinę marszu. Nie ma już zmian kolorów, do samego końca podążamy za czerwonym paskiem pomiędzy dwoma białymi. Prawie nie sposób się zgubić. Jedynie warto zwrócić szczególną uwagę na odcinek po osadzie Dzwonowo Leśne. Po minięciu wioski, kilka minut później dotrzemy do skrzyżowania dróg leśnych na których czerwony szlak skręci w prawo w mniej „główną” drogę leśną. Z samego skrzyżowania, na drzewie po lewej stronie tej drogi dostrzeżecie symbol czerwonego szlaku dla potwierdzenia i Waszego spokoju. Co więcej potem traficie na bardzo czytelne oznakowania czerwonej ścieżki co nie pozostawi wątpliwości, że poszliście dobrze.

Niedługo po powyższym manewrze dotrzecie do drogi leśnej łączącej wsie Dąbrówkę Kościelną oraz Głęboczek. Nie wiem dlaczego, ale odczuwam satysfakcję kiedy nie korzystam w takich momentach z dróg głównych tylko je „przecinam”. Tak instruuje nas też czerwona barwa na korze drzew, a nam zostało już naprawdę niewiele do auta.

Zresztą stąd już na pewno traficie – czerwonym szlakiem pieszym do końca!

Podsumowanie

Puszcza Zielonka pokazała po raz kolejny, że każdy znajdzie coś dla siebie. Puszcza Zielonka to nie tylko Dziewicza Góra czy Arboretum Leśne w Zielonce, ale masa szlaków w której spędzicie wiele godzin jeśli tylko chcecie. A wiecie jak po takim spacerze lepiej wszystko smakuje? 😉

Dodaj komentarz