Trekking na weekend – Polowanie?!

W zasadzie to miała być formalność na potrzeby serii Trekking na weekend. Jak zwykle wyznaczyłem szlak, ubrałem buty, założyłem kurtkę i z nawigacją pojechałem szukać miejsca gdzie mógłbym zostawić auto. Poszło w miarę sprawnie.

Ostatni rzut oka na mapę i wychodzimy z ciepłego auta na zimową lecz akurat bezśnieżną pogodę. Trudno się mówi, ale spacer na pewno dobrze zrobi – próbuję zachować cały czas pozytywne nastawienie. Obieram więc drogę i po 500m trafiam na jaskrawą, żółtą tabliczkę UWAGA POLOWANIE! No żesz! Nie po to jechałem 45min, by zobaczyć coś takiego! Tym razem jednak nie wyszło, z fizyką i balistyką raczej nie ma czasu dyskutować więc minimalizuję ryzyko powrotem do auta – wpadnę tam innym razem, a czas przesadnie nie goni na blogu zwłaszcza w tym zimowym okresie.

Teoretycznie nic nie załatwiłem, praktycznie cenna lekcja na przyszłe wypady oraz pytanie podczas drogi: czy można uniknąć niespodzianki?

Zadałem to pytanie do lokalnego Nadleśnictwa przez Facebook’a – odpowiedzieli zaledwie po paru godzinach w niedzielę, że odpowiednia informacja powinna pojawić się na tablicy ogłoszeń gminy. „Tablice ogłoszeń”… wierząc, że to zapewne prawna nazwa zajrzałem na stronę internetową gminy i rzeczywiście – dzień wcześniej pojawiła się adnotacja o terminie polowań w całym miesiącu o którym mowa. Okazało się też, że w zasadzie to mogłem odbyć spacer – polowanie było dzień wcześniej, ale tablica została! Już chciałem pisać do Urzędu Gminy, ale postanowiłem jeszcze poszukać i okazało się, że wszystko jest w porządku – myśliwi mają obowiązek postawienia tablic UWAGA POLOWANIE na każdym wjeździe do lasu 24h przed rozpoczęciem polowania oraz konieczność usunięcia oznakowania 24h po jego zakończeniu. Z uwagi na fakt, że polowanie trwało do 16stej… znak miał pełne prawo się tam znajdować w godzinach południowych kiedy tam byłem.

Przyznam otwarcie – pierwszy raz zetknąłem się z takim oznakowaniem pomimo wcześniejszych dziesiątek wizyt w lasach. Na szczęście, by uniknąć niespodzianek gminy wydają się informować o terminach nie tylko na lokalnych tablicach ogłoszeń, ale również na stronach internetowych. Warto to sprawdzać przed wyjazdem do lasu. 🙂

Autor zdjęcia tytułowego: https://unsplash.com/@sebastianpoc

Dodaj komentarz