W poszukiwaniu atrakcji

Żyjemy w XXI wieku, autonomiczne auta jeżdżą po ulicach, telefony zbierają o nas takie dane o których byśmy nawet nie pomyśleli to znalezienie czegoś ciekawego jest bardzo proste? Nic bardziej mylnego!

Żyjemy w świecie szumu informacyjnego gdzie niekoniecznie najlepsze rzeczy są na pierwszych stronach gazet czy portali. Towarzyszy nam masa przeszkadzaczy w postaci reklam, promocji, trendów co tym bardziej utrudnia nam wybór rozrywki, która będzie najlepsza dla nas i będzie czymś więcej niż zakupami w centrum handlowym. Nawet TripAdvisor, którego osobiście doceniam, wymaga czasem przekopania się przez wiele rzeczy zwykłych, by wybrać coś realnie sensownego.

Dlatego właśnie zdecydowałem się na podsumowanie w jednym miejscu jak ja wybieram atrakcje, które warto zobaczyć, gdzie szukam informacji o rzeczywiście ciekawych miejscach, a które niekoniecznie są znane, choć z pewnością będą znane dla bardziej obytych podróżników. Lista będzie też stale powiększana jeśli trafię na rzeczywiście użyteczne narzędzie bogate bardziej w treść niż reklamy.

1. Zakup mapę turystyczną swojego miasta i okolic

Jeśli nie przeprowadzasz się co roku w nowe miejsca to wydatek będzie znikomy i rozłoży się w czasie, a pod ręką zawsze będzie i pozwoli szybko spojrzeć na nią oraz wybrać cel wycieczki, albo trasę rowerową. I nie mów, że przecież wszystko można znaleźć w Internecie. W sieci można znaleźć masę rzeczy, a niektóre również będę polecał, ale net ma to do siebie, że łatwo pożera czas i nie wykorzystujemy jego możliwości. Do tego jeśli chodzi o turystyczne przedstawienie online regionów w którym bywaliśmy – nie stoi to na najwyższym poziomie, nie ma ładnych przejrzystych map z naniesionymi szlakami [chociaż Google wydaje się już nad tym pracować].

2. Polska Niezwykła – mapa.polskaniezwykla.pl

Ciekawy projekt, który odkryłem dawno temu chyba jako aplikację mobilną. Masa rzeczy do znalezienia z ciekawymi opisami, a czasem można odkryć rzeczy, które nikomu nie są wiadome. Na przykład nigdy nie słyszałem, nie ma również żadnej tabliczki w centrum Poznania o katastrofie bombowca, która miała tu miejsce w 1952 roku. Kolejny łatwy przykład wybrania – „Co by tu dziś zwiedzić?”.

3. Górska mapa turystyczna – mapa-turystyczna.pl

Pozycja obowiązkowa dla tych, którzy wybierają się w góry na południu kraju. Pozwala łatwo wyznaczyć trasę pomiędzy dowolnymi punktami korzystając w z bogatej bazy szlaków zarówno w kraju jak i poza granicą Polski. Pokazuje przewidywany czas drogi, umożliwia wydruk trasy oraz dodaje wykres pokazujący wysokość przez co łatwo można przygotować psychicznie na podejścia czy zejścia. Dodatkowo jest dostępna aplikacja mobilna, którą również polecam. Wydruki z tego narzędzia na pewno będą się pojawiały po naszych górskich wyprawach.

4. Trip Advisor – pl.tripadvisor.com

Międzynarodowa baza atrakcji turystycznych. Zdecydowanie godna polecenia, ale należy mieć cierpliwość, by znaleźć rzeczy, które są w jakiś sposób oryginalne i warte naszego dojazdu, czasu i pieniędzy.

5. Wydarzenia jednorazowe

Próbowałem testować różne strony lokalne, pomysły, aplikacje na znalezienie ciekawych eventów na przykład na weekend, ale najbardziej wiarygodnym źródłem pozostają Facebook’owe wydarzenia -> LINK. W najprostszy sposób pozwala wskazać miejsce, wybraną datę i przy wsparciu użytkowników pozostaje najsensowniejszym źródłem na wyjście na konkretne wydarzenie. Prócz tego użyteczne są portale lokalne (takie jak epoznan.pl), ale nawet one nie mają tak bogatej bazy atrakcji.

PODSUMOWANIE

Mając taki zasób internetowych konkretów nie powinniśmy mieć problemu z wyborem atrakcji na każdy dzień, a bardziej zaangażowani z pewnością przygotują prosty plan wycieczki zarówno w mieście jak i na jego peryferiach lub nawet dalej. Jeśli znajdziecie coś o czym uważacie, że powinienem napisać – dajcie znać w komentarzach, postaram się przygotować coś więcej o tym miejscu.

Dodaj komentarz