Międzyrzecki Rejon Umocniony

Majówka to dla wielu początek pewnych wakacji zwłaszcza, że historia i ustawodawca uraczył nas świętami wolnymi od pracy, które w połączeniu z paroma dniami wolnego mogą sprawić konkretne możliwości do wypadów. Niestety pogoda często nie jest tak łaskawa i po chłodnej inauguracji majówek w 2014, kolejne wycieczki planowałem już później, skupiają się na okolicach połowy bądź generalnie drugiej części maja. Tak właśnie w 2016 przedłużyliśmy sobie ostatni weekend maja biorąc dodatkowe dwa dni urlop. Generalnie 4 dni to optymalna długość wycieczki, by się zresetować.

Tym razem padło na okolice Międzyrzecza, który wydawał się być w porządku dla rowerów, które zawsze muszą się pojawić, najlepiej kajaków, a i jakiejś lokalnej atrakcji. Tym samym niezwykle istotny jest dojazd – nie wszyscy są w stanie wrzucić rower do auta stąd zawsze szukać miejsc gdzie można łatwo dojechać rowerem z pobliskich stacji kolejowych. Chociaż generalnie jesteśmy w okolicach 100km więc są w ekipie i takie osoby, które po prostu sobie dojeżdżają rowerem z Poznania dając tylko bagaże do aut…

Atrakcje

Po pierwsze znaleźliśmy wspaniałą lokalizację całego domku do wynajęcia za śmieszne pieniądze. Link do noclegu. Wyposażenie domku pozwalało na udany wypoczynek w spokojnym ośrodku przy jeziorze, woda w maju wcale nie była w nim zimna, a pomocny właściciel pomógł nam również i polecił znajomego, który zorganizował nam spływ kajakowy. W domku jest kino domowe, kominek, telewizja, a obok stoi murowany grill wraz ze stołem ogrodowym. Przy samym jeziorze jest boisko do siatkówki, a ludzi niewiele. Jak dla mnie bajka.

Po drugie okolica jest generalnie mówiąc idealna do spływu kajakowego z którego skorzystaliśmy spędzając 4h i klucząc po klimatycznych zaułkach rzeki Obry. Rowerami też trochę kilometrów zrobiliśmy, ale generalnie w tamtym okresie masa leśnych ścieżek była bardzo piaszczysta co po dłuższym czasie irytowało.

I do tego najważniejsze czyli lokalna przygoda z Międzyrzeckim Rejonem Umocnionym, który jest jednym z największych podziemi fortyfikacyjnych świata. System wybudowany przez Niemców podczas II Wojny Światowej jest dziś rezerwatem nietoperzy, ale prócz tego są organizowane wycieczki za kilkanaście złotych za osobę gdzie przewodnik oprowadzi nas po najciekawszych elementach systemu. Co więcej – jest możliwość wyboru wycieczki, my wtedy skorzystaliśmy z oferty bunkry.pl, ale generalnie chodziło o to, że wejścia są w określonych godzinach i bardziej pasowała nam pierwsza opcja. Jestem jednak przekonany, że w miarę możliwości skorzystam również z oferty bunkry24.

Jak dojechać?

Jak wspomniałem część zapakowała rowery do auta i pojechała samochodem, część pojechała bezpośrednio rowerami, a część skorzystała z pociągu na większości trasy (dając wcześniej bagaże zmotoryzowanym). Z Poznań Główny pojechali z rowerami bezpośrednim pociągiem do stacji Zbąszynek skąd mieli już zaledwie 30km (2h spokojnej jazdy) do miejsca noclegowego.

Koszty

Koszty na osobę oscylowały w okolicach 300PLN/os. i prezentowały się następująco (wliczając wszystkie zakupy, alkohol, wyżywienie (polecam tutaj Pizzerię Mafia w Międzyrzeczu)

MierzyrzeczKoszty

Podsumowanie

Po 4 dniach spędzonych na kajakach, odwiedzonych podziemiach, grze w siatkówkę, grillach i rowerze czy najzwyklejszym wypoczynku w ogródku lub na plaży przy jeziorze każdy z pewnością zresetuje baterie, a integracja większą ekipą powinna się bez problemu udać zupełnie jak u nas.

Dodaj komentarz