Zagadka na dziś? Escape Room!

Zdjęcie podglądowe nawiązuje do zagadek – przedstawia pomnik ku pamięci kryptologów w Poznaniu przy św. Marcinie dla upamiętnienia Polaków, którzy m.in. rozpracowali niemiecką machinę szyfrującą wiadomości podczas II Wojny Światowej. A skoro już przy zagadkach jesteśmy…

Jak byłem dzieckiem bardzo lubiłem zabawę w podchody. Lubiłem te niewiadome, szukanie kolejnych wskazówek i satysfakcję na końcu po dotarciu na finalne miejsce. Dlatego też od początku obserwowałem rozwój branży Escape Room czyli zabaw, która polega na zamknięciu grupy na ograniczonym obszarze (pokoju bądź częściej kilku), wprowadzenie jej w fabułę i pozostawienie w celu znalezienia przez nich wyjścia po rozwiązaniu łamigłówek, umiejętności współpracy w grupie czy wykorzystania zdolności manualnych. Od dłuższego czasu regularnie bywam w takich pokojach także co nieco mogę o nich powiedzieć (jeśli szukacie czegoś konkretnego – pytajcie bez obaw). Dla kogoś kto lubi zrobić z własnej głowy większy użytek stanowi to doskonałą rozrywkę. Co również ważne – gra powinna spodobać się graczom, można powiedzieć, że i Ty możesz poczuć się jak Indiana Jones! Jeśli wybierzesz scenariusz w takim klimacie… bo tutaj mamy pełną dowolność! Bardzo popularne są klimaty thriller/horror (przekonamy się w końcu czy aby na pewno nie pójdziecie w kierunku głosu…), ale moim zdaniem łatwiej mi się odnaleźć w klimatach przygodowych – generalnie nastawionych na jakąś historię, która jest sprawnie narysowana przez autorów scenariusza. A może to dlatego, że jak moją ekipę oceniła obsługa pewnego Escape Room’u – „Nie reagujecie za bardzo na strach”? Dlatego też robiliśmy wiele rzeczy takich jak szukaliśmy podróżnika wuja Alfreda, naprawialiśmy statek, znaleźliśmy skarb Templariuszy czy odwiedziliśmy las, który wyrósł na piętrze w kamienicy w centrum miasta.

Jak zacząć przygodę? Stroną zrzeszającą prawie wszystkie pokoje jest całkiem nieźle zaprojektowana LockMe. Łatwe wyszukiwanie po mieście w którym chcecie odwiedzić pokój wraz ze szczegółami kontaktu oraz możliwością natychmiastowej rezerwacji przez portal są bardzo przejrzyste. Nad wyborem pokoju chciałbym się jednak zatrzymać na chwilkę – polecam podczas wyboru pokoju zerknąć na trudność zależnie od Waszego doświadczenia. Gwoli przypomnienia – to jest zabawa i wielu operatorów pomaga/sugeruje rozwiązania kiedy zatrzymaliście się na jakimś etapie natomiast należy przypomnieć, że to jednak gra w której czas jest ograniczony, a zagadki czasem wymagają umiejętności, wiedzy i łączenia faktów, których nie sposób nabyć inaczej niż podczas gier. Zawsze jednak możecie nie wyjść… a wtedy zazwyczaj nie kończy się to dobrze dla Was… 😉

Warto również wspomnieć o walorze edukacyjnym – wiele pokoi nie tylko jest dla dorosłych, ale i dzieci są mile widziane, a kto jak nie dzieci będą miały najwięcej frajdy z manualnych mechanizmów? Chociaż czasem dorośli też potrafią zaskoczyć, trzeba przyznać.

Dlatego bardzo polecam tę formę rozrywki. Trzeba jednak pamiętać, że topowe pokoje są oblegane w weekendy i czasem rezerwację warto zrobić nawet 1,5 tygodnia wcześniej! W przypadku niektórych warto odwiedzić je natomiast w tygodniu, by nieco zaoszczędzić. Szczegóły na pewno znajdziecie na LockMe i na stronach każdego Escape Roomu. Jeśli macie pytania do którego warto się wybrać – komentarze są Wasze, dajcie tylko znać jakie macie doświadczenia i plus minus w jakim klimacie, postaram się pomóc.

Powodzenia w szukaniu wyjścia!

Jedna myśl na temat “Zagadka na dziś? Escape Room!

Dodaj komentarz